Napar z zioła szczeć fot. Adobe Stock

Szczeć na boreliozę - 2 sprawdzone przepisy + zasady domowej kuracji

Szczeć, a konkretnie szczeć pospolita robi furorę jako zioło skuteczne przeciw boreliozie. Czy słusznie? W jakich przypadkach może rzeczywiście podziałać, jak prowadzić taką kurację i samemu przygotować lecznicze preparaty? Przeczytaj i skorzystaj z naszych przepisów!
Diana Ożarowska-Sady / 03.11.2019 15:14
Napar z zioła szczeć fot. Adobe Stock

Leczenie szczecią praktykowano już w XII wieku (robiła to m.in. sława naturalnej medycyny św. Hildegarda z Bingen). Jednak w tamtych czasach, a także przez kolejne wieki szczeć wykorzystywano głównie do łagodzenia objawów chorób reumatycznych. Cóż... o boreliozie nikt wtedy nie miał jeszcze po prostu pojęcia. Typowe dla niej objawy, jak np. rumień wędrujący czy bóle stawów, zaczęto kojarzyć z chorobą odkleszczową dopiero w XX wieku

3 fakty

  1. Bakterie wywołujące boreliozę  - krętki Borrelia bugdorferi zostały wyizolowane z zainfekowanego kleszcza dopiero w 1983 roku.
  2. Większość przypadków zakażenia boreliozą (szacuje się, że nawet 802 procent) organizm potrafi zwalczyć sam, dzięki swoim siłom obronnym. W pozostałych przypadkach potrzebna jest kuracja antybiotykami.
  3. Szczeć pospolita  - choć wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne, a także wzmacnia organizm nie jest w stanie sama rozprawić się z boreliozą. Można ją jednak stosować jako:
  •  wsparcie naturalnych sił obronnych;
  • wspomaganie kuracji farmaceutykami;
  • i zioło wspomagające łagodzenie objawów, które towarzyszą boreliozie, np. problemów ze stawami czy aktywujące osłabienie organizmu.

Czym jest tak naprawdę szczeć?

Szczeć pospolita, to - jak nazwa już wskazuje - zioło, które pospolicie występuje w środkowej i południowej Europie (także w Polsce). Z wyglądu trochę przypomina duży oset. Lecznicze właściwości mają zarówno liście jak i korzenie szczeci.  Ekstrakty z nich można zażywać pod postacią suplementów. Można też samemu przygotować własne mikstury.

Przepis na nalewkę ze szczeci

Składniki:

  • 100 g suchego korzenia (do kupienia w sklepach zielarskich, ok. 20-30 zł za 100 g)
  • 600 g czystej wódki o zawartości 40 % alkoholu (lub roztwór spirytusu o tej mocy)

Suszony korzeń szczeci włóż do słoika lub butelki z ciemnego szkła i zalej alkoholem. Odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce (w tym czasie kilka razy wstrząśnij). Gdy korzeń się zmaceruje (dobrze nasiąknie, a lecznicze substancje przenikną do alkoholu), przecedź nalewkę (np. przez gazę lub gęste sitko).

Stosowanie:

Domową nalewkę zażywa się 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem lub pół godziny po nim, po 10 ml mikstury w 1/2 szklanki letniej wody (można dosłodzić miodem). Kurację prowadzi się 6 tygodni.
Nalewkę można stosować także zewnętrznie, np. do nacierania bolących stawów.

Uwaga! Jeśli korzystasz z gotowej nalewki (można ją kupić za  30-40 zł za 50 ml) dawkuj ją zgodnie z zaleceniami z ulotki. Nalewka ze szczeci sprzedawana jest bowiem często w wersji skoncentrowanej i należy ją odmierzać na krople.

Przepis na odwar ze szczeci

Łyżeczkę rozkruszonych liści lub korzeni zalej 3/4 szklanki wody i doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Przecedź.

Stosowanie:

Letni napar pij 3 razy dziennie po filiżance, przez 3 tygodnie.

Przeczytaj także:

3 pytania o boreliozę – od nich może zależeć twoje dalsze zdrowie!
Czy komary mogą przenosić boreliozę?
Jak się leczy boreliozę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!