Właściwości ostropestu fot. Fotolia

Właściwości ostropestu - zastosowanie w lecznictwie

Ostropest plamisty to roślina przypominająca oset, która wykazuje wiele cennych właściwości. Dowiedz się, jak wykorzystywana jest w lecznictwie
/ 19.05.2016 07:10
Właściwości ostropestu fot. Fotolia

Ostropest plamisty to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w różnych rejonach świata. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami dziczejącą, kwitnącą od lipca do sierpnia. Łatwo pomylić go z ostem. W przeciwieństwie do niego wykazuje dużo cennych właściwości, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie.

Właściwości ostropestu

W ostropeście znajduje się wiele cennych substancji, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Najważniejszą z nich jest sylimaryna - zespół flawonoliganów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z nasion ostropestu. Sylimaryna wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, detoksykujące, żółciotwórcze i żółciopędne, obniża poziom cholesterolu, zabezpiecza wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn, zapobiega marskości wątroby, wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych.

W roślinie występują ponadto:

 • witaminy B2, D i E,
 • sole mineralne,
 • gorycze,
 • histamina,
 • olejek eteryczny.

Ostropest można stosować w wielu postaciach: naparu, gotowych suplementów diety, całych lub zmielonych nasion. Wykazuje on cenne właściwości lecznicze, dlatego może stanowić alternatywę dla medycyny konwencjonalnej.

Ostropest plamisty jest szczególnie polecany w przypadku chorób wątroby, bowiem:

 1. Zabezpiecza miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym wpływem toksyn (np. pestycyd i alkoholu) i przyspiesza ich usuwanie z organizmu.
 2. Obniża stężenie bilirubiny we krwi (barwnika, którego nadmiar powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych).
 3. Łagodzi skutki uboczne farmakoterapii, mianowicie chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami stosowanymi w terapii przeciwnowotworowej, lekami przeciwwirusowymi i antybiotykami.
 4. Regeneruje wątrobę, zapobiega uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki.
 5. Obniża ryzyko wystąpienia raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych.
 6. Zmniejsza uszkodzenia wątroby dzięki zdolności usuwania substancji toksycznych występujących w lekach o silnym działaniu.
 7. Zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, bowiem hamuje działanie leukotrienów (lipidów biorących udział w mechanizmach odpornościowych i procesach zapalnych).
 8. Leczy wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C.
 9. Przeciwdziała marskości wątroby spowodowanej m.in. nałogowym piciem alkoholu czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.

Ostropest wykazuje też dobre działanie w przypadku:

 1. Kamicy żółciowej czy zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego.
 2. Dolegliwości żołądkowo-jelitowych: niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęć i zgagi.
 3. Bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej.
 4. Endometriozy, bowiem reguluje czas krwawienia menstruacyjnego.
 5. Krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu i krwawień macicznych.
 6. Stanów zapalnych skóry, ponieważ zawiera witaminę E, sylimarynę oraz dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Zobacz również:

10 powodów, dla których warto pić napar z czystka 5 leczniczych właściwości marihuany Jakie są najczęstsze objawy rzeżączki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!