Ostropest plamisty to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w różnych rejonach świata. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami dziczejącą, kwitnącą od lipca do sierpnia. Łatwo pomylić go z ostem. W przeciwieństwie do niego wykazuje dużo cennych właściwości, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie.
Właściwości ostropestu
W ostropeście znajduje się wiele cennych substancji, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Najważniejszą z nich jest sylimaryna - zespół flawonoliganów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z nasion ostropestu. Sylimaryna wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, detoksykujące, żółciotwórcze i żółciopędne, obniża poziom cholesterolu, zabezpiecza wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn, zapobiega marskości wątroby, wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych.
W roślinie występują ponadto:
- witaminy B2, D i E,
- sole mineralne,
- gorycze,
- histamina,
- olejek eteryczny.
Ostropest można stosować w wielu postaciach: naparu, gotowych suplementów diety, całych lub zmielonych nasion. Wykazuje on cenne właściwości lecznicze, dlatego może stanowić alternatywę dla medycyny konwencjonalnej.
Ostropest plamisty jest szczególnie polecany w przypadku chorób wątroby, bowiem:
- Zabezpiecza miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym wpływem toksyn (np. pestycyd i alkoholu) i przyspiesza ich usuwanie z organizmu.
- Obniża stężenie bilirubiny we krwi (barwnika, którego nadmiar powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych).
- Łagodzi skutki uboczne farmakoterapii, mianowicie chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami stosowanymi w terapii przeciwnowotworowej, lekami przeciwwirusowymi i antybiotykami.
- Regeneruje wątrobę, zapobiega uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki.
- Obniża ryzyko wystąpienia raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych.
- Zmniejsza uszkodzenia wątroby dzięki zdolności usuwania substancji toksycznych występujących w lekach o silnym działaniu.
- Zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, bowiem hamuje działanie leukotrienów (lipidów biorących udział w mechanizmach odpornościowych i procesach zapalnych).
- Leczy wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C.
- Przeciwdziała marskości wątroby spowodowanej m.in. nałogowym piciem alkoholu czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.
Ostropest wykazuje też dobre działanie w przypadku:
- Kamicy żółciowej czy zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego.
- Dolegliwości żołądkowo-jelitowych: niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęć i zgagi.
- Bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej.
- Endometriozy, bowiem reguluje czas krwawienia menstruacyjnego.
- Krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu i krwawień macicznych.
- Stanów zapalnych skóry, ponieważ zawiera witaminę E, sylimarynę oraz dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zobacz również:
10 powodów, dla których warto pić napar z czystka 5 leczniczych właściwości marihuany Jakie są najczęstsze objawy rzeżączki?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!