Wody uzdrowiskowe z jodem - leczenie krenoterapią

Kobieta ze szklanką wody fot. Fotolia
Sprawdź, jak wykorzystać wody lecznicze z jodem w zwalczaniu niedoborów tego pierwiastka!
Marta Wilczkowska / 20.07.2016 13:58
Kobieta ze szklanką wody fot. Fotolia

Leczenie wodą, fachowo nazywane krenoterpią, może być pomocne w leczeniu i profilaktyce licznych schorzeń, m.in. tych wynikających z niedoboru jodu. Kurację można prowadzić nie tylko w uzdrowiskach, ale i w domu. Sprawdź, jak możesz uzupełnić niedobory tego pierwiastka pijąc odpowiednią wodę!

Organizm ludzki składa się w 60 proc. z wody, sam nasz mózg ma jej od 75 – 80 proc., a mięśnie 75 proc. Średnio szacuje się, że człowiek powinien wypijać dwa litry wody dziennie, 30 – 45 mililitrów na każdy kilogram ciała. Ważne jest jednak nie tylko ile jej spożywamy, lecz także jej skład, jakość i oddziaływanie.

Sprawdź, ile wody powinnaś dziennie wypić!

Kiedy może przydać się krenoterapia?

Choroba wrzodowa, cukrzyca, schorzenia dróg żółciowych, stany zapalne dróg moczowych, kamica nerkowa, przewlekłe nieżyty żołądka i dwunastnicy, zaparcia – to tylko niektóre schorzenia, których leczenie można wspomagać wypijając odpowiednio zmineralizowaną wodę.

Wody lecznicze stosowane są do kuracji pitnych na zlecenie lekarza. W określonych jednostkach chorobowych działają jak leki.

– argumentuje dr Małgorzata Pieniak, konsultant programu „Woda dla zdrowia" Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego.

Jak wykorzystać krenoterapię w zapobieganiu niedoborom jodu?

Jedna z plag współczesnej cywilizacji – niedobór jodu w organizmie to problem pacjentów, którzy zamieszkują tereny, gdzie jest go mało lub wcale, a w Polsce nie ma z nim problemu wyłącznie w terenach nadmorskich.

Krenoterapia może być pomocna również w leczeniu i zapobieganiu niedoborom jodu, które mogą powodować wiele groźnych i nieprzyjemnych dolegliwości, m.in.:

  • zaburzenia metabolizmu i skłonność do tycia,
  • uczucie pogłębiającego się zmęczenia,
  • marznięcie,
  • osłabienia pamięci,
  • trudności w kojarzeniu,
  • zły nastrój,
  • suchość skóry i inne.

Niedobór jodu - jak rozwiązać ten problem?

Przedłużający się deficyt jodu prowadzi do przerostu tarczycy, zmienia się jej struktura wewnętrzna, tworzy się tzw. wole, które może utrudnić oddychanie i przełykanie. Jod gromadzony w tarczycy stanowi niezbędny budulec do syntezy hormonów, odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji pracy serca, przy jego małej ilości w organizmie, może rozwijać się nadciśnienie oporne na terapię i inne problemy kardiologiczne.

Ponieważ niedobory jodu mogą mieć tak groźne konsekwencje, szczególnie ważna jest profilaktyka polegająca na dostarczaniu organizmowi odpowiednich jego dawek.

– tłumaczy dr Pieniak.

Szukaj jodu w... wodzie!

Jod występuje w produktach spożywczych, ale i w odpowiednio zmineralizowanej wodzie! Jej picie może zrównoważyć braki tego ważnego pierwiastka w organizmie.

Nasz organizm potrzebuje od 10 do 30 miligramów jodu dla prawidłowego funkcjonowania, powinno się dostarczać wraz z pożywieniem co najmniej 150 mikrogramów jodu na dobę.

Polska Komisja ds. Kontroli i Zaburzeń z Niedoboru Jodu rekomenduje w związku z tym picie wody takiej, która w 1 litrze zawiera 0,52 mg tego ważnego biopierwiastka. To bardzo prosty sposób na uzupełnienie niedoborów jodu, w dodatku jest on dobrze przyswajany przez organizm i prawidłowo wykorzystany.

Najlepiej stosować miesięczną kurację pitną. O ile lekarz nie zaleci inaczej, pić 2-3 razy dziennie jednorazowo 200 – 300 ml wody. Nie należy spożywać przy tym świeżych owoców na pół godziny przed piciem wody.

Zalecana jest miesięczna przerwa między kuracjami. Kuracja stosowana powyżej miesiąca powinna być według wskazań lekarza.

– doradza dr Pieniak.

Na podstawie tekstu Joanny K. Boryga, materiały prasowe Wysowianka

Poznaj zaskakujące fakty na temat picia wody!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: woda, jod

Redakcja poleca

REKLAMA