Spis treści:
- Jak powstaje wosk pszczeli?
- Skład wosku pszczelego
- Zastosowanie wosku pszczelego w medycynie
- Wosk pszczeli w kosmetyce
- Zastosowanie wosku pszczelego w domu
Jak powstaje wosk pszczeli?
Jeśli uświadomisz sobie, czym tak naprawdę jest wosk pszczeli, to możesz być zdziwiona, jak wiele prozdrowotnych właściwości ma ta substancja. To wydzielina gruczołów woskowych, które znajdują się w odwłokach pszczół. Służy owadom do budowania plastrów w ulu, czyli jest produktem ubocznym przy produkcji miodu.
Wosk znajdujący się na powierzchni odwłoka jest przezroczysty albo lekko białawy. Później pod wpływem kitu i zanieczyszczeń ciemnieje aż z czasem zmienia kolor na ciemnożółty, czasem brązowy. W temperaturze pokojowej jest substancją stałą. Ma konsystencję zwartą, trochę lepką i tłustą. Pachnie miodowo.
Skład wosku pszczelego
Wosk pszczeli jest nieocenionym źródłem kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają m.in. na kondycję powierzchniową skóry. Ma właściwości przeciwutleniające, wzmacniające skórę i zwalczające wolne rodniki. Skład wosku pszczelego:
- kwasy tłuszczowe;
- alkohole tłuszczowe;
- estry alkoholi i kwasów tłuszczowych;
- skwalen;
- witamina A;
- flawonoidy;
- chryzyna;
- propolis;
- beta-karoten i inne.
Zastosowanie wosku pszczelego w medycynie
Wosk pszczeli ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Najczęściej jest wykorzystywany do:
- sporządzania kremów – są stosowane w leczenia niewielkich ran ciętych, otarć oraz świądu;
- namaczania gaz i opatrunków – okładanie większych fragmentów naskórka;
- robienia maści – przy wybroczynach, wypryskach skórnych oraz atopowym zapaleniu skóry.
Dzięki swoim właściwościom leczniczym jest wspomaga odnowę komórkową skóry po odparzeniach i skaleczeniach. Odgrywa znaczną rolę w leczeniu łupieżu pstrego, pieluszkowego zapalenia skóry, łuszczycy oraz w leczeniu oparzeń słonecznych.
Doustne stosowanie wosku pszczelego:
- inhalacje oddechowe – pomagają w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych w jamie ustnej oraz działają antyseptycznie;
- zasklep miodowy do żucia – jest nieocenionym środkiem w leczeniu astmy oskrzelowej, zapaleniu błon śluzowych gardła, przy zapaleniu zatok i chorych migdałkach oraz w celu udrożnienia zatok i nosa.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z wosku pszczelego jest oczywiście uczulenie na niego lub inny składnik preparatu (poza woskiem).
Wosk pszczeli w kosmetyce
Jego kojące i wygładzające działanie sprawia, że chętnie sięgają po niego firmy kosmetyczne. Wosk dodany do produktu kosmetycznego chroni go przed wyschnięciem, a jednocześnie nałożony na cerę, nie zatyka porów. Wosk pszczeli często jest używany do produkcji:
- kremów do twarzy,
- plastrów do depilacji,
- pomadek do ust,
- peelingów do ciała.
O dziwo wosk potrafi znaleźć się też w składzie kosmetyków kolorowych, takich jak pudry, tusze do rzęs czy cienie do powiek.
Zastosowanie wosku pszczelego w domu
Wosk powszechnie używany jest do produkcji świec i woskowych figur, choć dziś coraz częściej używa się w tym celu tańszego zamiennika - wosku sztucznego. Poza tym wosk pszczeli może być użyty przy produkcji pasty do podłogi i mebli, farb olejnych, preparatów uszczelniających. Jest też w kredkach dla dzieci i klejach.
Więcej o naturalnych produktach pszczelich:
Sprawdź, czym jest pierzga pszczela i jak ją stosowaćPyłek kwiatowy - właściwości i zastosowanie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!