Gdzie szukać wsparcia w walce z chorobą?

Rozmowa z bliskim chorym na nowotwór/fot. Fotolia
W czasie choroby najważniejsze jest wsparcie i pomoc ze strony najbliższych. Walka z chorobą będzie dużo łatwiejsza, jeśli będziesz wiedział, że nie jesteś sam. Kto może udzielić ci wsparcia? Jak ważne jest pozytywne nastawienie podczas walki z chorobą?
/ 05.12.2012 10:28
Rozmowa z bliskim chorym na nowotwór/fot. Fotolia

Nie jesteś sam

Choroba przewlekła charakteryzuje się czasem ciszy i nawrotów. Bywają dni, kiedy leczenie przynosi efekty i zaczynasz dostrzegać możliwość rychłego powrotu do zdrowia. Są też jednak dni, w których skutki uboczne leczenia są tak dotkliwe, że twoja wiara mocno podupada.Zastanawiasz się, czy dalsze leczenie ma sens. Zaczynasz poważnie wątpić w jego powodzenie. Rośnie twój niepokój, przygnębienie i poczucie wyobcowania.

Nigdy jednak nie zapominaj o tym, że nie jesteś sam. Wsparcie i  pomoc jest w zasięgu ręki. Nie bój się mówić o tym, że brakuje ci siły i tracisz wiarę w lepsze jutro. Dzięki temu pokonasz niepokój i negatywne emocje, które pojawiają się na różnych etapach choroby.

Kto może udzielić ci wsparcia?

Rozejrzyj się wokół siebie i spójrz,  jak wiele osób może pomóc ci w walce z chorobą. Pomocy i wsparcia z pewnością udzieli ci:

  • rodzina,
  • lekarz specjalista, np. onkolog, psychiatra – w zależności od choroby, na którą cierpisz,
  • psycholog,
  • stowarzyszenia pacjentów,
  • lekarz rodzinny,
  • pracownik socjalny,
  • grupy religijne.

Zobacz też: Dlaczego warto oddać szpik kostny?

Wiara i nadzieja – najważniejsze podczas walki z chorobą

Pamiętaj, że niezależnie od skutków ubocznych proces leczenia, przez który przechodzisz, nakierowany jest na poprawę twojego stanu zdrowia. Nie podejmuj więc walki z leczeniem. Wspomagaj je swoim nastawieniem i walcz z chorobą. Zdecyduj, jak chciałbyś tę drogę przejść. Możesz mieć na nią znaczący wpływ. Nie rób wszystkiego. Zrób dokładnie to, co w danym momencie jest możliwe.

Nie pozwól, by choroba stała się całym twoim światem. Jeżeli potraktujesz ją jako pewien etap w swoim życiu, łatwiej ci będzie znaleźć siłę do podjęcia walki z chorobą. Jeśli w to uwierzysz, będziesz współtwórcą własnego sukcesu.

W każdym z nas jest wiara, która wyzwala ogromną siłę, jakiej można użyć w walce z chorobą. Lekarz przekaże ci wiedzę o chorobie, psycholog wysłucha, opiekun udzieli konkretnej pomocy, ale to ty musisz wykazać wolę życia.

Ogólnopolska kampania edukacyjna dla pacjentów i opiekunów osób przewlekle chorych Pozwól na wsparcie to działania skierowane do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z chorobami układu krążenia, metabolicznymi, onkologicznymi i psychicznymi oraz opiekunów osób przewlekle chorych. Jej celem jest udzielenie wsparcia pacjentom i ich opiekunom tak, aby mogli współpracować z lekarzami specjalistami w walce o życie i powrót do zdrowia swój i swoich bliskich.

Zobacz także: Dlaczego warto rozmawiać o swojej chorobie?

Źródło: poradnik kampanii Pozwól na wsparcie/ib

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA