Postępowanie przy diagnozowaniu nowotworu
Jak każda choroba, nowotwór skory wymaga dokładnej diagnostyki. Standardowo schemat postępowania obejmuje:
- badanie podmiotowe (dokładnie zebrany wywiad, od kiedy objawy są widoczne, jakie występują dolegliwości towarzyszące),
- badanie przedmiotowe (oglądanie, palpacja zmiany),
- badania krwi,
- badania dodatkowe:
- RTG płuc,
- USG jamy brzusznej,
- RTG guza,
- USG guza,
- USG dopplerowskie,
- Angiografia,
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (NMR lub inaczej MRI),
- scyntygrafia.
- biopsje:
- biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC),
- biopsja grubo igłowa,
- biopsja otwarta.
- badania immunohistochemiczne,
- badania histopatologiczne.
Chociaż z reguły nie jest konieczne wykonywanie rutynowo badań obrazowych, to rezonans magnetyczny (MRI) może być pomocny w ocenie zaawansowania miejscowego nowotworu i może stanowić istotny element przedoperacyjnego planowania w przypadku większych guzów. Rozpoznanie opiera się zwykle na wyniku biopsji gruboigłowej lub wycinającej.
Zobacz także: Które znamiona są groźne?
Rodzaje biopsji:
Biopsja cienkoigłowa (BAC) – w dermatologii raczej nie wykonywana; zmiany skórne są zbyt powierzchowne, by można pobrać wystarczającą do oceny mikroskopowej ilość materiału.
Biopsja gruboigłowa (lub tru-cut) to usunięcie bardzo niewielkiej ilości nowotworu poprzez wprowadzenie pustej w środku igły do narządu lub ocenianego patologicznego tworu. Następnie igłę przesuwa się w warstwach komórek w celu pobrania próbki. Zabieg ten trwa kilka minut i może być wykonywany ambulatoryjnie.
Biopsja nacinająca to usuniecie jedynie części guza w celu badania histopatologicznego; daje ona patologowi więcej materiału do badania. Ten rodzaj biopsji wiąże się z nieco większą skutecznością diagnostyczną i zwykle wykonuje się ją w warunkach sali operacyjnej.
Biopsja wycinająca to usunięcie całego guza. Zwykle wykonuje się ją w przypadkach, gdy usunięcie całej zmiany wraz z wąskim marginesem tkanek zdrowych jest łatwe do osiągnięcia i bez trudu tolerowane przez chorego. Ten rodzaj biopsji również wykonuje się w warunkach sali operacyjnej.
Do czego służy ocena histopatologiczna?
Ocena histopatologiczna jest najważniejsza w ocenie rodzaju nowotworów, z którym mamy do czynienia, ponieważ warunkuje wdrożenie lub odstąpienie od dalszego leczenia.
Źródło: materiały prasowe Apella/kb
Zobacz też: Czy warto usuwać znamiona?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!