Zębopochodne guzy łagodne
Szkliwiak jest najczęściej występującym nowotworem łagodnym. Guz ten może pojawić się w każdym okresie życia – także u dzieci. Guz rośnie wolno, skrycie i nieboleśnie. Zazwyczaj lokalizuje się w żuchwie na wysokości zębów trzonowych. Szkliwiak ma skłonność do nawrotów po leczeniu chirurgicznym. Z tego powodu – w przypadku dużych guzów – wskazana jest resekcja żuchwy.
Innymi rzadziej występującymi nowotworami łagodnymi kości szczękowych są:
- gruczolakoszkliwiak, lokalizujący się zazwyczaj w miejscu niewyrżniętego zęba,
- włókniakoszkliwiak, dotyczący dzieci i ludzi młodych, który rozwija się bezobjawowo wewnątrz kości w kontakcie z niewyrżniętym zębem,
- kostniwiak,
- szkliwiak barwnikowy niemowląt,
- zębiak.
Warto wiedzieć: Jaki nowotwór jamy ustnej jest najczęstszy?
Zębopochodne nowotwory złośliwe
Mięsak zębopochodny może rozwijać się jako zmiana pierwotna lub jako guz wtórny po niedostatecznej resekcji włókniakoszkliwiaka. Najczęściej nowotwór ten pojawia się u ludzi młodych, umiejscawia się w żuchwie w okolicy zębów trzonowych i przedtrzonowych.
Pierwszym objawem jest zgrubienie trzonu żuchwy i ból tej okolicy. Objawy bólowe skłaniają zazwyczaj chorych do ekstrakcji zęba, co powoduje dynamiczny wzrost guza. Guz ulega owrzodzeniu i rozpadowi niszcząc przy tym kość. Guz daje przerzuty głównie do płuc. Nowotwór ten jest chemio- i radiooporny. Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z otaczającymi tkankami.
Innym zębopochodnym nowotworem złośliwym jest szkliwiak złośliwy. Najczęściej ma charakter wtórny na podłożu szkliwiaka łagodnego. Podobnie jak mięsak nowotwór ten jest chemio i radiooporny. Terapia polega na chirurgicznym usunięciu zmiany (resekcja żuchwy).
Poza nowotworami wywodzącymi się z nabłonka szkliwnego, zmiany o charakterze złośliwym mogą wywodzić się z torbieli zębopochodnych. Rak wykrywany jest często przypadkowo podczas usuwania torbieli. Fakt zdolności przemiany złośliwej torbieli zębopochodnej stanowi wskazanie do wycięciu tego typu zmian i badania mikroskopowego usuniętej torbieli.
Dowiedz się więcej: Czy jestem narażony na raka jamy ustnej?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!