Kolonoskopia – badanie przesiewowe w raku jelita grubego
Badania przesiewowe mają na celu wykrycie nowotworu na wczesnym etapie rozwoju albo zidentyfikowanie stanu przedrakowego. Kolonoskopia jest uważana za podstawowe badanie screeningowe w raku jelita grubego. Jest zalecana, co 10 lat u osób po 50 roku życia z przeciętnym ryzykiem zachorowania a u osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania od 40 roku życia.
Na czym polega kolonoskopia?
Kolonoskopia należy do badań endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu specjalnego aparatu przez odbyt i uwidocznieniu całego jelita grubego. W aparat wmontowana jest kamera, dzięki której ogląda się obraz na monitorze telewizora. Aparat jest giętki, dzięki czemu można nim manewrować tak, aby wprowadzić aparat jak najdalej w głąb jelita, sprawiając pacjentowi jak najmniejszy dyskomfort.
Polecamy: Czy wiesz, ile osób w Polsce choruje na raka?
Do badania należy się odpowiednio przygotować. Pacjent może to zrobić sam w domu i zgłosić się tylko na badanie bez konieczności hospitalizacji. Dzień przed badaniem można zjeść lekki obiad, a od popołudnia wypić doustne leki przeczyszczające. Na rynku dostępne są dwa preparaty: Fortrans i X-prep. Oba rozpuszcza się w wodzie i wypija w ilości 3 – 4 litrów w okresie 3 – 4 godzin po południu w dniu poprzedzającym badanie. Rano należy się zgłosić na badanie na czczo, najlepiej z osobą towarzyszącą. Czasami badanie przeprowadza się w krótkim znieczuleniu ogólnym lub w głębszej sedacji z lekiem przeciwbólowym. Do badania pacjent kładzie się na stole na lewym boku z podkurczonym nogami. W zależności od przygotowania jelita do badania oraz tego jak pacjent znosi badanie, może ono trwać różnie długo. Zwykle jednak jest to około 20 – 30 minut.
Powikłania kolonoskopii zdarzają się bardzo rzadko. Może to być przedziurawienie jelita, krwawienie, zawał serca.
Kolonoskopia leczy
Kolonoskopia oprócz tego, że jest badaniem diagnostycznym może mieć także lecznicze zastosowanie. W przypadku raka jelita grubego lecznicze działanie polega na usuwaniu polipów, które często są punktem wyjścia nowotworu. U chorych, u których wykryto jeden lub 2 małe polipy gruczolakowate badanie należy powtarzać co 5 lat. Wykrycie 3 lub 4 małych gruczolaków lub przynajmniej jednego o średnicy powyżej 1cm decyduje o tym, że badania kontrolne należy wykonywać co 3 latam dopóki 2 kolejne badania nie wykażą zmian patologicznych. Przy każdej większej ilości należy powtórzyć badanie po 12 miesiącach a kolejne co 3 lata. Kolonoskopia służyć również może do tamowania krwawień z owrzodzeń i guzów umiejscowionych w jelicie grubym. Przy jej pomocy można również poszerzać zwężone przez nowotwór światło jelita, jako zabieg paliatywny umożliwiający utrzymanie drożności przewodu pokarmowego.
Polecamy: Czy wrzody żołądka mogą przekształcić się w raka?
Kolonoskopia jest uważana za najlepsze badanie do wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Jest to badanie bardziej dokładne i bardziej czułe niż test na krew utajona w kale czy badanie per rectum.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!