Jak zdiagnozować raka żołądka?

Jak zdiagnozować raka żołądka?

Zgłaszając się do lekarza z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego można spodziewać się, że w pierwszej kolejności przeprowadzi on dokładny wywiad, nie tylko w kierunku raka, ale również i innych chorób ze strony przewodu pokarmowego oraz pozostałych układów. Należy zatem możliwie najdokładniej opisać charakter dolegliwości i wszystkie niepokojące objawy. Im  wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większe są szanse na wyleczenie.
/ 13.04.2017 12:43
Jak zdiagnozować raka żołądka?

Gdy podejrzewamy nowotwór...

Każdy niepokojący objaw ze strony układu pokarmowego powinien nas zaprowadzić do gabinetu lekarskiego. Lekarz wypyta dokładnie o przypadki nowotworów w rodzinie. W następnej kolejności przeprowadzone zostanie dokładne badanie fizykalne, a następnie zlecone podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi obwodowej, badania biochemiczne oraz badanie kału na obecność krwi utajonej.

Można wykonać badanie USG

Lekarz może zlecić wykonanie USG jamy brzusznej. Należy pamiętać, że prawidłowy wynik badania USG nie koniecznie musi świadczyć o braku choroby. Istniejące ognisko nowotworowe może być zbyt małe do uwidocznienia w badaniu lub trudno dostępne. Dokładniejszymi badaniami są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, jednak nie są one rutynowo zlecane ze względu na ograniczoną dostępność, wysokie koszty oraz potencjalne ryzyko jakie ze sobą niosą (zwłaszcza w przypadku tomografii – wysoka dawka promieniowania rentgenowskiego). W przeszłości często wykonywano zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej z kontrastem, tzn. po wypiciu przez pacjenta specjalnego środka zawierającego baryt. Obecnie, ze względu na niewielką dokładność badania oraz brak możliwości pobrania wycinków wykonuje się je coraz rzadziej.

Dowiedz się więcej: Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc?

Najważniejsza gastroskopia

Kluczową rolę w diagnostyce zmian chorobowych żołądka odgrywa gastroskopia. Jest to badanie, podczas którego lekarz wprowadza przez jamę ustną do żołądka pacjenta instrument przypominający gumowy wąż. Urządzenie wyposażone jest w układ optyczny z kamerą, dzięki któremu możliwe jest dokładne obejrzenie wnętrza żołądka na monitorze. Gastroskopia umożliwia również pobranie niewielkich wycinków błony śluzowej żołądka, które następnie zostaną zbadane pod mikroskopem przez histopatologa. Dopiero po takim badaniu można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność raka.

Pobranie wycinków

Ponadto badanie wycinków śluzówki, w przypadku stwierdzenia nowotworu, pozwala na dokładne określenie jego typu oraz typu komórek, z jakich jest zbudowany. Pobrane wycinki poddawane są również testom na obecność zakażenia H. pylori. Gastroskopia nie jest badaniem przyjemnym dla pacjenta, ale niezastąpionym, jeśli chce się mieć pewność co do obecności raka.

Warto przeczytać: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego - prawdy i mity

Po stwierdzeniu w gastroskopii ogniska chorobowego może zostać wykonane badanie endosonograficzne. Jest to mniej więcej połączenie gastroskopii i USG – głowicę ultrasonograficzną wprowadza się do żołądka, co umożliwia ocenę naciekania nowotworu w głąb ściany żołądka a w konsekwencji pozwala na ustalenie zakresu operacji.

Jak rozpoznać objawy refluksu żołądkowo-przełykowego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!