Rak płuca co roku dotyka ponad 20 tys. Polaków i jest jedna z najczęstszych przyczyn śmierci wśród pacjentów onkologicznych. Tylko odpowiednio szybko postawiona diagnoza pozwala na skuteczne wyleczenie nowotworu płuca. Najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem płuca jest leczenie chirurgiczne. W ostatnich latach w tej metodzie dokonał się ogromny postęp dzięki wykorzystaniu małoinwazyjnej techniki chirurgicznej.
Diagnoza a szanse na wyleczenie raka płuca
Rak płuca jest chorobą, która dotyka każdego roku ponad 20 tys. Polaków. Niestety nowotwór ten jest w wielu przypadkach wykrywany zbyt późno, jedynie ok. 16% pacjentów zdiagnozowanych jest w odpowiednim czasie, co pozwala podjąć efektywne leczenie.
Wykrycie zmiany nowotworowej w obrębie klatki piersiowej w pierwszym stadium zaawansowania daje pacjentowi 80% szans na całkowite wyleczenie. Po operacji pacjenci są pod stałą kontrolą lekarza i w razie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości poddawani dodatkowym badaniom. Należy jednak podkreślić, że znaczna większość pacjentów z wcześnie zdiagnozowanym rakiem płuca po leczeniu chirurgicznym nie wymaga dodatkowego leczenia.
Szybka diagnoza ma ogromne znaczenie w leczeniu onkologicznym, niestety objawy raka płuca często są niepozorne, co usypia czujność chorych.
Niepokojące dla każdego człowieka (a w szczególności dla palaczy) powinny być: duszności, kaszel, długo utrzymująca się chrypka, bóle w klatce piersiowej, szybkie męczenie się, powtarzające się często zapalenie oskrzeli, odkrztuszane wydzieliny z krwią. Często pierwsze objawy choroby mylone są z przeziębieniem, dlatego chorzy nie poddają się badaniom diagnostycznym wykluczającym raka płuca.
Na czym polega systemowe leczenie raka płuca? [video]
Usunięcie zmiany – najskuteczniejszy sposób leczenia
Najskuteczniejszym sposobem wyzbycia się raka płuca (pod warunkiem, że choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie) jest leczenie chirurgiczne.
Ta metoda leczenia polega na usunięciu zmiany. Istnieje możliwość usunięcia fragmentu płuca tak, że nie upośledza to funkcji tego narządu, jeśli zmiana została odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. Dzięki temu po operacji i po okresie rehabilitacji pacjent może w miarę wcześnie wrócić do codziennych aktywności.
Chirurgiczne metody małoinwazyjne
W ostatnich latach dokonał się duży postęp w leczeniu raka płuca dzięki wykorzystaniu technik małoinwazyjnych. Techniki małoinwazyjne pozwalają na dostanie się do klatki piersiowej przez niewielkie otwory, przez które wprowadzane są tory wizyjne oraz odpowiednie narzędzia za pomocą których można skutecznie usunąć nowotwór.
Po tego typu operacjach okres rehabilitacji jest krótki, pacjent szybko wraca do zdrowia,
a w sytuacji, kiedy niezbędne jest leczenie uzupełniające, może ono zostać podjęte w miarę szybko i na tyle intensywnie, że szanse na całkowity powrót do zdrowia znacznie wzrastają.
O raku płuca
Rak płuca statystycznie jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Nowotwory złośliwe płuca w Polsce stanowią 21% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn i 9% u kobiet (dane statystyczne z 2010). Rak płuca dotyka przeważnie osoby w średnim i starszym wieku. Palacze wdychają trujące związki chemiczne odkładające się przez lata w organizmie. Złogi substancji smolistych potęgują swoje działanie w czasie, stając się jeszcze bardziej szkodliwe i zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwór.
Od objawów do leczenia – jak postępuje się w przypadku raka płuc?
Współpraca:
- prof. dr hab. med. Tadeusz M. Orłowski – Klinika Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
- Polska Grupa Raka Płuca – Stowarzyszenie powstałe z inicjatywy onkologów, torakochirurgów, pulmonologów i patologów zajmujących się problematyką leczenia raka płuca. Celem działania Grupy jest m.in. upowszechnianie zachowań prozdrowotnych oraz poprawa wczesnej wykrywalności raka płuca w Polsce.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!