Medycyna personalizowana - terapia prosto w raka

rak fot. Fotolia
Fundacja Alivia stworzyła stronę, która dostarcza praktycznych informacji na temat personalizowanych terapii onkologicznych: prostowraka.pl. Znajdziemy na niej m.in. Onkosnajpera – narzędzie, które pomaga dobrać odpowiednią do nowotworu diagnostykę.
Marta Słupska / 09.11.2016 13:39
rak fot. Fotolia

Medycyna personalizowana pozwala dobrać precyzyjne leczenie dopasowane do konkretnego nowotworu. Dzięki niej dobrany lek działa na konkretną mutację, a nie cały organizm. Dostęp do takiej medycyny w Polsce jest jednak ograniczony – chociaż nie ze względu na koszty. Fundacja Alivia przygotowała kampanię Prostowraka.pl, której celem jest dostarczenie chorym praktycznych informacji na temat nowoczesnej diagnostyki i personalizowanych terapii onkologicznych.

Jak sprawdzić, czy grozi nam rak piersi?

Prosto w raka

W ramach kampanii Fundacji Alivia powstała strona prostowraka.pl i poradnik z informacjami na temat medycyny personalizowanej i diagnostyki genetycznej. Chorzy znajdą tam również wszelkie praktyczne informacje, np. w jakich typach raka przeprowadzić takie badania, dlaczego to ważne i jakie leki mogą być użyte w konkretnym przypadku danego pacjenta.

Ciekawym elementem strony jest narzędzie Onkosnajper – wyszukiwarka badań wskazanych w danym typie raka. Pomoże ona w szybki i prosty sposób znaleźć pacjentom odpowiedź na pytanie, jaka diagnostyka powinna być przeprowadzona w ich przypadku.

Skąd pomysł na taką kampanię? Jak przyznają organizatorzy, wiedza pacjentów na temat medycyny personalizowanej powinna być większa, bo ci, którzy ją posiadają, stają się partnerem w kontaktach z lekarzem, co przekłada się na większą szansę na ich leczenie. Niestety, dostęp do medycyny molekularnej wciąż jednak jest w Polsce ograniczony.  

Niestety docierają do nas sygnały, że chorzy na raka w Polsce mają ograniczony dostęp do nowoczesnego leczenia i badań genetycznych. To bardzo niepokojąca sytuacja, szczególne że nie jest to kwestia wysokich kosztów – stać nas jako kraj na to, by badać pacjentów. Nie możemy pozwolić, aby tysiące chorych traciło możliwość całkowitego wyleczenia lub przedłużenia życia, na które pozwala dziś medycyna. Jednak faktem jest, że pacjent posiadający wiedzę na temat medycyny personalizowanej staje się partnerem w rozmowie z lekarzem, co przekłada się na poprawę dostępu do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Dlatego w swoich działaniach kładziemy nacisk na edukację pacjentów

– mówi Wojciech Wiśniewski, rzecznik Fundacji Onkologicznej Alivia.

Na stronie prostowraka.pl znajduje się też relacja Olgi „Kory” Sipowicz, wokalistki Maanamu, u której zdiagnozowano rozsianego raka jajnika z przerzutami do otrzewnej. Artystka przyznaje, że w leczeniu choroby bardzo pomogła jej właśnie medycyna personalizowana.

Rak staje się chorobą przewlekłą?

Organizatorzy donoszą, że dzięki możliwościom skutecznego leczenia rak z czasem zmienia się w chorobę przewlekłą, z którą można długo żyć, jeśli tylko przyjmuje się odpowiednie leki.

Tak dużą zmianę w onkologii i efektach leczenia zawdzięczamy przede wszystkim dynamicznemu rozwojowi badań naukowych oraz takich dziedzin nauki jak: biologia molekularna, immunologia czy genetyka. Możliwość dokładnego zbadania podtypu raka za pomocą badań genetycznych daje informacje o tym, jakie mutacje odpowiadające za rozwój choroby są w guzie nowotworowym danego pacjenta. W wyniku takich badań lekarz otrzymuje informacje o przyczynach wystąpienia nowotworu, co umożliwia mu dobranie najodpowiedniejszej terapii do tej konkretnej mutacji. Może przejść do precyzyjnej walki z chorobą za pomocą medycyny personalizowanej. Brak badań genetycznych wykonanych u danego pacjenta oznacza brak możliwości zastosowania nowoczesnych leków i odbiera szansę na dłuższe życie lub całkowite wyleczenie.

W nowoczesnym leczeniu onkologicznym nie ma lepszego rozwiązania niż medycyna personalizowana. To absolutna przyszłość – już teraz 73% leków rozwijanych w badaniach onkologicznych to terapie personalizowane. Dlaczego jest taka dobra? Terapie celowane, stosowane w ramach medycyny personalizowanej, uderzają przede wszystkim w chore, zmutowane komórki, a nie w cały organizm. Dzięki temu leczenie jest bardziej skuteczne i mniej toksyczne niż zwykła chemioterapia. Terapię spersonalizowaną wykorzystuje się obecnie w leczeniu m.in.: raka piersi, raka płuca, raka jelita grubego, raka jajnika, czerniaka, przewlekłej białaczki szpikowej, przewlekłej białaczki limfocytowej, a także nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego.

Tatuaże mogą wywoływać raka!

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA