Metaplazje i dysplazje a powstanie nowotworów

W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk/ fot. Fotolia
Metaplazje i dysplazje są to zmiany występujące w tkankach. Pojawienie się ich może przyczynić się do rozwoju nowotworów jamy ustnej. Czym charakteryzują się te zmiany?
/ 13.06.2011 09:12
W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk/ fot. Fotolia

Metaplazja

Metaplazja - przetwarzanie jest to termin ten odnosi się do zmian w tkance łącznej lub nabłonkowej. Określa pojawienie się komórek zmienionych czynnościowo i morfologicznie od swojej macierzy. Komórki zmieniły swój pierwotny, dojrzały typ zróżnicowania w inny typ zróżnicowanych komórek, również dojrzałych, w odpowiedzi adaptacyjnej na ekspozycję na stałe podrażnienie, patogen lub karcynogen. Różnica między metaplazją a dysplazją wynika z tego, że komórki dysplastyczne mają zmiany zakodowane w genomie i przekazują je komórkom potomnym.

Dysplazja

Dysplazje są to nieprawidłowości w wyglądzie, funkcji i budowie komórek oraz zaburzenia w architekturze nabłonka wskazujące na możliwość transformacji nowotworowej. Zjawisko to polega na stopniowej przebudowie zdrowego dotychczas narządu.

Jest to związane z rozwojem zmiany przednowotworowej i ogranicza się do warstwy nabłonkowej, nie przekracza swym zasięgiem błony podstawnej. Dysplazja wg. piśmiennictwa w ok. 1,5-40% staje się podłożem rozwoju raka inwazyjnego.

Przeczytaj:  Zmiany łagodne i stany przedrakowe w jamie ustnej

Jakie zmiany można zaobserwować w dysplazji?

- anizocytoza - komórki tej samej tkanki mają różne rozmiary;
- poikilocytoza - komórki o nietypowych kształtach;
- hyperchromatoza - zwiększenie ilości DNA w komórkach;
- macronucleosis - powiększenie jądra komórkowego;
- polynucleosis - obecność wielu jąder komórkowych w komórce;
- makrocystoza - zwiększenie rozmiarów komórki;
- wakuolizacja - zwiększona liczba wakuoli w komórce;
- obecność wielu figur podziałów mitotycznych - nietypowa ilość komórek dzielących się w danej chwili.

Zobacz też: Drugie pierwotne nowotwory jamy ustnej

Stopnie zaawansowania dysplazji

Ocena stopnia zaawansowania dysplazji pozwala nam ocenić ryzyko rozwoju nowotworu. Im wyższy będzie stopień dysplazji, tym większe będzie prawdopodobieństwo przejścia w raka.

1stopień - dyspalzja małego stopnia - komórki dysplastyczne zlokalizowane w 1/3 dolnej nabłonka;

2 stopień - dysplazja średniego stopnia – komórki dysplastyczne zlokalizowane w 2/3 dolnych nabłonka;

3 stopień - dysplazja dużego stopnia – komórki dysplastyczne zlokalizowane ponadto w 1/3 górnej nabłonka, a ich wygląd jest praktycznie taki sam jak komórek nowotworowych.

Autor: Witt Kołodziej

Bibliografia dostępna w redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA