tarczyca fot. Fotolia

Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy – wrzesień

Wrzesień na całym świecie jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Jakie są objawy tego nowotworu i w jaki sposób można upewnić się, że nam nie zagraża?
Marta Słupska / 02.09.2016 08:40
tarczyca fot. Fotolia

Na raka tarczycy chorują głównie kobiety (trzykrotnie częściej niż mężczyźni). Terapia tego nowotworu na szczęście w 90% przypadków kończy się sukcesem, jednak choroba ma znaczący wpływ na życie osób, których dotyka.

Objawy raka tarczycy to:

  • powiększenie węzłów chłonnych szyi,
  • chrypka,
  • zmiana barwy głosu,
  • trudności z przełykaniem,
  • wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi, tzw. guzki.

Szacuje się, że na raka tarczycy choruje co roku około 3 tysięcy osób. Kluczem do zdrowia jest wczesna diagnoza raka tarczycy i świadomość jego objawów.

Dlaczego chorujemy na raka tarczycy?

Nie wiadomo, co dokładnie przyczynia się do zachorowania na ten nowotwór, naukowcy wyróżnili jednak kilka czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby – są to:

  • zarówno nadmiar jak i niedobór jodu;
  • nadmierne wydzielanie  hormonu przysadki mózgowej – TSH – tyreotropiny, która stymuluje do pracy tarczycę;
  • narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy szyi i klatki piersiowej;
  • czynniki genetyczne, w przypadku historii choroby w rodzinie.

Jaka jest norma TSH?

Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jego rozpoznania stanową 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20. a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta. By zbudować świadomość na temat raka tarczycy oraz dostarczyć możliwości wykonania badań profilaktycznych, stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny po raz drugi aktywnie włącza się w obchody Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy – mówi Elżbieta Kozik, Prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest organizatorem kampanii „Motyle pod ochroną”.

Do czego człowiekowi potrzebna jest tarczyca?

Badanie USG tarczycy

Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych, jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości.

Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany będą budzić wątpliwości lekarza, potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

Z okazji Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny otwiera gabinet USG tarczycy w prowadzonej „Poradni z Apetytem na życie”. Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkolmed przy ul. Nowoursynowskiej 139 w Warszawie. Badania odbywać się będą w każdą środę w godz. 14:00 – 15:00. Na badanie zapisać się można pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”.

Poradnia z Apetytem na życie działa w systemie cegiełkowym. Wszystkie osoby korzystające z badań proszone są o wpłacenie symbolicznej kwoty w wysokości 20 zł. Zebrane środki pozwalają na fundowanie kolejnych badan dla następnych chętnych.

Powstał film na temat raka tarczycy

Na podstawie materiałów kampanii „Motyle pod ochroną”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!