Rak jajnika - vademecum

Rak jajnika plasuje się na drugiej pozycji w notowaniach statystycznych zachorowalności na nowotwory złośliwe narządów rodnych/ fot. Fotolia
Rak jajnika stoi na drugim miejscu nowotworów dotyczących narządu rodnego (zaraz po raku szyjki macicy). Co roku, w Polsce, lekarze diagnozują ponad 3000 nowych zachorowań u kobiet. Dlatego warto zadać sobie pytanie czy wiemy jak uchronić się przed tą złowrogą chorobą?
Rak jajnika plasuje się na drugiej pozycji w notowaniach statystycznych zachorowalności na nowotwory złośliwe narządów rodnych/ fot. Fotolia

Rak jajnika - trudny przeciwnik?

Rak jajnika zajmuje 4 miejsce na liście przyczyn zgonów u kobiet. Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego jest tak wysoko w tym negatywnym „rankingu” przeczytaj:

Rak jajnika – dlaczego jest tak groźny?

Rodzaje raka jajnika

Czy wiesz, że rozróżnia się ponad trzy rodzaje raka jajnika, przy czym każde różni się m.in. rokowaniem? Jeśli nie to koniecznie zobacz:

Jakie są typy raka jajnika?

Kto jest szczególnie predysponowany do zachorowania?

U wielu kobiet rak jajnika diagnozowany jest za późno. Poza tym jest to najsłabiej poznany nowotwór narządu rodnego. Dlatego warto wiedzieć, jakie są czynniki wpływające na zakwalifikowanie kobiety do grupy ryzyka.

Zatem przeczytaj: Które  kobiety mogą zachorować na raka jajnika?

Kiedy podejrzewać raka jajnika?

O ile przy raku piersi, samej można zadbać o siebie i poddawać się samobadaniu, o tyle przy raku jajnika jest to mocno utrudnione. W zwykłym badaniu ginekologicznym czy podczas badania USG, lekarz jest w stanie stwierdzić raka jajnika dopiero w bardzo późnym stadium. Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z innych objawów, które mogą wskazywać na ten nowotwór.

Zatem przeczytaj: Jak rozpoznać raka jajnika?

I zobacz: Jakie objawy sugerują raka jajnika?

Rokowanie

Może wydawać się, że diagnoza „rak jajnika” oznacza wyrok śmierci. Nic bardziej błędnego! Więcej na ten temat dowiesz się w artykule:

 Jakie jest rokowanie w raku jajnika?

Najważniejsze - leczenie chirurgiczne

Podstawowym leczeniem raka jajnika jest wycięcie wszystkich komórek nowotworowych, a więc operacja. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat przeczytaj:

Jak przebiega leczenie operacyjne raka jajnika?

                                                                                                            Agnieszka Gonciarska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA