Rozwojowi raka przełyku sprzyja nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, obecność w organizmie bakterii Helicobacter pylori, przełyk Barretta (powikłanie refluksu). Nie bez znaczenia jest także czynnik genetyczny - wiadomo, że skłonność do tego rodzaju nowotworu może występować rodzinnie. Coraz częściej rak przełyku dotyczy też młodych ludzi. Dlatego jeśli w twojej rodzinie były przypadki takiego raka lub z innych powodów jesteś w grupie ryzyka, zapoznaj się z wczesnymi i zaawansowanymi objawami raka przełyku i krtani.
Wczesne objawy raka przełyku
Wczesny rak przełyku przebiega bezobjawowo. Na tym etapie choroba bywa wykrywana przypadkowo, np. w czasie gastroskopii.
Sprawdź, jakie objawy wywołują różne rodzaje raka!
Objawy zaawansowanego raka przełyku
Objawy zaawansowanego raka przełyku są następujące:
- kłopoty z przełykaniem
- ból przy połykaniu
- nudności i wymioty
- bóle w nadbrzuszu
- chudnięcie
- chrypka
- kaszel
Objawy raka przełyku a objawy raka krtani
Rak krtani i rak przełyku mają te same czynniki ryzyka - najczęściej chorują na nie palacze i osoby pijące wysokoprocentowy alkohol. Objawy raka krtani mogą jednak nieco się różnić od objawów raka przełyku wymienionych powyżej.
Dla raka krtani charakterystyczne są:
- chrypka
- duszności
- trudności w oddychaniu
- krztuszenie się i kłopoty z połykaniem (jeśli rak obejmuje nagłośnię)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!