bazarek zimą i jesienią fot. Fotolia

Warzywa i owoce – nie kupuj ich jesienią i zimą na bazarach, mogą być rakotwórcze

Gdy robi się zimno, nie powinniśmy kupować jarzyn na bazarach. Dlaczego?
Marta Słupska / 29.11.2016 09:40
bazarek zimą i jesienią fot. Fotolia

Wydaje nam się powszechnie, że jedzenie kupowane na bazarkach pochodzi od małych przedsiębiorców, dzięki czemu jest świeższe i zdrowsze. Gdy jednak robi się zimno, a temperatura powietrza spada poniżej zera, powinniśmy unikać zaopatrywania się na nich w owoce i warzywa, ponieważ mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Dlaczego?

Immunoterapia - przełom w leczeniu raka?

Rakotwórcze jarzyny

Owoce i warzywa, wystawione na działanie zimnego powietrza, przemarzają i szybciej się psują. W efekcie powstają na nich plamki – rakotwórcze toksyny, które mogą być dla nas niebezpieczne. Nie powinniśmy też kupować owoców i warzyw, które czuć stęchlizną – dlatego wskazane jest ich wąchanie przed zakupem.

Na przemrożenie szczególnie podatne są pomidory, które powinny być przechowywane w temperaturze powyżej 5⁰C.

Taki problem nie zagraża owocom i warzywom latem – wtedy wystarczy, aby nie były wystawione bezpośrednio na działanie słońca i miały dostęp do świeżego powietrza.

Oczywiście wszystkie kupowane przez nas owoce i warzywa muszą być świeże. Czasami wybieramy je, mimo drobnych plamek na skórce. Tymczasem one sugerują, że wewnątrz rozpoczął się już proces gnicia, w trakcie którego powstają rakotwórcze toksyny. Nawet, jeśli odkroimy uszkodzoną część jabłka czy gruszki, to szkodliwe substancje nadal będą obecne w pozostałej części spożywanego przez nas pokarmu. Wyjątek stanowią banany. W ich przypadku ciemniejsza skórka oznacza, że owoce są dojrzałe

– powiedziała serwisowi agencyjnemu MondayNews Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej „hälsa”.

Ekspertka zwraca też uwagę na to, że należy unikać owoców i warzyw, które nienaturalnie się błyszczą – mogą być nawoskowane, czyli zabezpieczone chemicznie.

Pamiętajmy też, aby nie kupować jarzyn na stoisku tuż przy ulicy – mogą się bowiem na nich osadzać spaliny samochodowe, a więc też szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie. Szczególnie uważajmy na stragany umiejscowione tuz przy szosach. 

Microsoft obiecuje, że w ciągu 10 lat wyeliminuje raka. Jak chce to zrobić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!