Dobrze zbilansowana dieta to klucz do zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że posiłki bogate w witaminy i odpowiednie składniki pozwalają utrzymać organizm w zdrowiu i lepszej kondycji.
Na jakie produkty należy postawić, aby jak najdłużej cieszyć się świetnym wzrokiem? Przede wszystkim na antyoksydanty, luteinę, cynk, witaminę A i C.
Luteina – przynajmniej 6 mg dziennie dla zdrowia oczu
Jednym z najbardziej popularnych naturalnych przeciwutleniaczy jest luteina. Nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować tego składnika, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o jego regularnym uzupełnianiu. Luteina działa podobnie jak filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Najnowsze badania donoszą, że codzienna dawka luteiny powinna wynosić co najmniej 6 mg – taka porcja może zredukować wystąpienie uszkodzeń plamki żółtej prawie o 40%.
Najwięcej luteiny znajduje się w:
- rybach,
- zielonych warzywach (zielona i włoska kapusta, brokuły),
- kiełkach zbóż,
- jajach kurzych,
- natce pietruszki,
- nektarynkach,
- czarnych porzeczkach,
- awokado.
Witamina A – aby nie stracić wzroku
W diecie nie może zabraknąć witaminy A. Jej niedobór może doprowadzić nie tylko do tzw. „kurzej ślepoty”, ale nawet i utraty wzroku. Witamina tej możemy szukać pod różnymi nazwami: prowitamina A, retinol, beta-karoten. Odpowiedzialna jest za prawidłową syntezę rodopsyny (światłoczułego barwnika absorbującego fotony światła), która znajduje się w siatkówce oka, a także produkowanie ochronnego śluzu nawilżającego oko.
Witamina A pomoże również zminimalizować ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka.
Aby nie mieć niedoborów witaminy A, warto jeść:
- nabiał (mleko, sery, kefiry, masło czy jogurty),
- ryby,
- owoce i warzywa.
Warto do posiłków zawierających Witaminę A dodawać odrobinę tłuszczu (np. łyżkę oliwy), ponieważ jest ona wtedy lepiej przyswajalna.
Witamina C – zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę
Niezbędnym składnikiem diety jest witamina C. To kolejny przeciwutleniacz, który dostarczany regularnie potrafi zminimalizować ryzyko zachorowań na zaćmę nawet o 60%.
Aby jej dostarczać, należy jeść:
- cytrusy,
- natkę pietruszki,
- brokuły,
- pomidory,
- brukselkę.
Zobacz też: Czym jest syndrom oka biurowego?
Cynk – co najmniej 15 mg dziennie
Aby wzmocnić wzrok i ustrzec się przed krótkowzrocznością, powinniśmy do diety wprowadzić co najmniej 15 mg cynku dziennie. Najwięcej tego mikroelementu znajduje się w:
- pestkach dyni i słonecznika,
- ostrygach,
- pełnoziarnistym pieczywie,
- jajach,
- rybach.
Cynk ochroni nasz wzrok przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Należy przy tym zaznaczyć, że przyswajalność cynku zmniejsza się pod wpływem spożywania słodyczy.
Witamina E i witaminy z grupy B
W zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć także witaminy E i witamin z grupy B.
Witamina E to najsilniejszy naturalny antyoksydant. Znajdziemy ją w:
- migdałach,
- olejach roślinnych,
- kiełkach pszenicy,
- mleku.
Tymczasem witaminy z grupy B wspomagają pracę nerwu wzrokowego. W szczególności cholina, niezbędna do produkcji acetocholiny, utrzymuje prawidłową wilgotność gałki ocznej.
Zobacz też: Jak zadbać o suche i podrażnione oczy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!