Co to jest chłoniak?
Chłoniak to nowotwór układu limfatycznego, składający się ze zgrupowanych na kształt guzów limfocytów. Są to jedne z ważniejszych komórek, odpowiadających za procesy odpornościowe organizmu. Chłoniaki rozwijające się w oku (i oczodole), powstają głównie z limfocytów B i wiążą się ze złym rokowaniem, ze względu na dużą złośliwość. U 80% chorych, zmiany występują w obojgu oczu. W części przypadkach zajęty jest równocześnie ośrodkowy układ nerwowy – mózg, rdzeń kręgowy, opony mózgowo-rdzeniowe. Typowo choroba dotyka osób między szóstą a ósmą dekadą życia.
Od objawów do rozpoznania
Rozpoznanie bywa trudne, ze względu na brak charakterystycznych objawów. Chłoniak może naśladować zapalenie błony naczyniowej oka, zwłaszcza takie, które nie daje się wyleczyć. Pacjentowi doskwiera pogorszenie ostrości wzroku bądź ubytki w polu widzenia. Oko jest zaczerwienione, a nieraz bolesne i wrażliwe na silne światło.
Zajęcie spojówki, stanowiące różowe lub łososiowe przebarwienie na gałce ocznej, często długo nie wzbudza niepokoju. Utrzymuje się ono długo i powoli powiększa swe rozmiary. Zazwyczaj nie boli i nie utrudnia widzenia ani nie pogarsza ruchomości oka.
Zobacz też: Diagnostyka nowotworów narządu wzroku
Zajęcie oczodołu skutkuje wytrzeszczem, nadmiernym ociepleniem skóry, a nieraz kryje się pod postacią zeza.
Każde długo trwające schorzenie oka, niepoddające się klasycznemu leczeniu, powinno wzmóc czujność zarówno lekarza, jak i pacjenta. W toku diagnostyki lekarz dokładnie zbada oko w lampie szczelinowej i obejrzy jego dno, po rozszerzeniu źrenicy. Poza tym może zlecić badania: morfologię krwi, USG oka lub rezonans magnetyczny oczodołu. Niezbędne bywają konsultacje: internistyczna i neurologiczna. Pełna diagnostyka chłoniaka obejmie także poszukiwanie innych ognisk choroby, w tym w płucach (zdjęcie RTG klatki piersiowej) i układzie nerwowym (np. nakłucie lędźwiowe, tomografia komputerowa).
Leczenie chłoniaków
Jest oparte przede wszystkim na radioterapii, nieraz wspartej chemioterapią.
Zobacz też: Czy czerniak może dotyczyć oka?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!