Jak można wyleczyć zaćmę?

Zaćma (zwana kataraktą) objawia się spadkiem ostrości widzenia. Często mylimy ją ze zmęczeniem wzroku. Ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, dzięki temu możemy poszukać jej przyczyn i zastosować właściwe leczenie. U większości chorych konieczny jest zabieg operacyjny – fakoemulsyfikacja.
/ 25.03.2013 11:05

Zaćma – jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Specjalista chorób oczu – lekarz med. Maja Wilk – wyjaśnia, czym jest katarakta:

– Przyczyną zaćmy jest mętnienie soczewek w oczach. Dlatego z czasem widziany obraz staje się zamglony i ma się wrażenie, jakby patrzyło się przez matową szybę. Kolory stają się bledsze i mniej kontrastowe. Zaćma może też powodować podwójne widzenie.

Mętnienie soczewki jest najczęściej związane z procesem starzenia i zmianami, które zachodzą w organizmie wraz z upływem lat. Do rozwoju zaćmy przyczyniają się niektóre przewlekłe choroby na przykład cukrzyca lub choroby samego oka), przyjmowanie leków steroidowych, a także urazy, na przykład uszkodzenie oka ciałem obcym.

Katarakta może mieć  charakter wrodzony – jej występowanie jest wówczas związane z chorobami przebytymi przez matkę w trakcie ciąży lub ma podłoże genetyczne.

Czy można zapobiec chorobie?

Niestety trudno wskazać działania, które pozwoliłyby zapobiec tej chorobie, ponieważ najczęściej jest ona związana z zachodzącymi w naszym organizmie naturalnymi zmianami. Nie ma też leków, które mogłyby całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Najlepszym działaniem profilaktycznym są regularne badania okulistyczne i szybka reakcja w sytuacji, gdy zauważymy, że nasz wzrok się pogorszył.

Zobacz również: Jak rozpoznać zaćmę?

Leczenie zaćmy – fakoemulsyfikacja

Opracowane dotychczas specyfiki pozwalają jedynie na spowolnienie rozwoju zaćmy. Tę dolegliwość można leczyć wyłącznie operacyjnie, a najczęściej wykorzystywaną metodą jest fakoemulsyfikacja.

– W ramach tego zabiegu najpierw wykonuje się małe, zaledwie kilkumilimetrowe nacięcie i, używając niewielkiego urządzenia, rozbija się zmętniałą soczewkę oka za pomocą ultradźwięków. Powstałe w ten sposób fragmenty usuwa się. Następnie przez to samo nacięcie wprowadza się zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową o odpowiednio dobranych parametrach – wyjaśnia lek. med. Maja Wilk z Med Polonii.

Zabieg trwa kilkanaście minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie szybko się goi i nie wymaga stosowania jakichkolwiek szwów, ponieważ zamyka się samoistnie pod wpływem działania ciśnienia wewnątrzgałkowego. U różnych osób oczy goją się po różnym czasie, ale w większości przypadków poprawa ostrości widzenia jest natychmiastowa.

Rekonwalescencja po zabiegu

Szpital można opuścić już kilka godzin po przeprowadzeniu fakoemulsyfikacji, ale w kolejnych dniach należy zgłaszać się na ustalone przez lekarza wizyty kontrolne i przyjmować przepisane leki. Po zabiegu można normalnie czytać i oglądać telewizję, jednak trzeba pamiętać o tym, by przez jakiś czas unikać przede wszystkim nadmiernego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów. Do normalnego funkcjonowania można powrócić już po kilku dniach.

Przeczytaj też: Wątpliwości odnośnie operacji zaćmy

 Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mg

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA