Objawy zaćmy zależą od rodzaju choroby. Jak ją rozpoznać?

zaćma objawy fot. Adobe Stock, Yakobchuk Olena
Zaćma może przez długi czas nie powodować objawów, ale może też być na tyle uciążliwa, że uniemożliwi wykonywanie codziennych czynności. Jest to schorzenie postępujące, które prowadzi do stopniowego pogorszenia widzenia i może skutkować utratą wzroku.
/ 16.07.2021 14:01
zaćma objawy fot. Adobe Stock, Yakobchuk Olena

Warto wiedzieć, jak rozpoznawać objawy zaćmy, ponieważ pierwsze sygnały tej choroby oczu sugerują często pogorszenie już istniejącej wady wzroku i mogą być zlekceważone. To błąd, ponieważ nieleczona zaćma potrafi znacznie pogorszyć jakość życia. 

Spis treści:

  1. Skąd się biorą objawy zaćmy?
  2. Główne objawy zaćmy
  3. Objawy zaćmy a rodzaj zaćmy

Skąd się biorą objawy zaćmy?

Objawy zaćmy (łac. cataracta) wynikają ze zmętnienia soczewki oka i zależą od umiejscowienia zmętnień i ich nasilenia.

Soczewka to przezroczysta i elastyczna struktura umiejscowiona za źrenicą oraz tęczówką. Zadaniem soczewki jest skupianie i załamywanie światła na siatkówce. Dzięki temu możemy przez znaczną część życia widzieć wyraźnie i dobrze z bliska.

Z wiekiem dochodzi do powolnego stwardnienia soczewki, co prowadzi do utraty zdolności do tzw. akomodacji, dlatego trudniej zaczyna się nam czytać książkę czy gazetę. W rezultacie wielu z nas w wieku ok. 40.-50. lat potrzebuje już do tej czynność okularów.

Stwardnienie soczewki związane jest z jej zmętnieniem – to właśnie określa się mianem zaćmy. Nie zawsze jednak zmętnienie prowadzi do pogorszenia wzroku, dlatego tylko część osób z zaćmą potrzebuje leczenia operacyjnego.

Pierwszych symptomów zaćmy należy się spodziewać po 60. roku życia (z wiekiem ryzyko choroby rośnie). Ale uwaga, problem, choć rzadziej, może rozwinąć się w każdym wieku, nawet u małych dzieci. Dlatego warto zachować czujność, a w przypadku niepokojących sygnałów, udać się do lekarza, który zbada oko.

Główne objawy zaćmy

Zaćma może nie dawać żadnych objawów. Nie powoduje bólu czy pieczenia oka. Z czasem prowadzić może do pogorszenia wzroku.

Głównym objawem zaćmy jest utrata ostrości widzenia. Obraz staje się niewyraźny, zamglony i mniej kolorowy. Rozmycie widzenia może być jednostronne lub obustronne. Poza tym pojawiają się inne symptomy: [1]

  • podwójne widzenie lub widzenie więcej niż dwóch obrazów jednocześnie (poliopia),
  • nadwrażliwość na odblaski światła – zwłaszcza światło słoneczne albo reflektory samochodów,
  • dostrzeganie tęczowych aureoli wokół źródeł światła, co wynika z nagromadzenia płynu między warstwami włókien soczewek rozszczepiających światło na kilka kolorów,
  • utrudnione widzenie w nocy,
  • zmiany wady wzroku – częstsze zmiany okularów,
  • zaburzenia widzenia kolorów – np. zażółcenie przedmiotów albo widzenie wyblakniętych barw,
  • męczenie się oczu.

Objawy zaćmy a rodzaj zaćmy

Objawy zaćmy mogą się różnić w zależności od tego, z którym rodzajem choroby mamy do czynienia. Wyróżnia się trzy główne typy zaćmy, które mogą powodować nieco inne symptomy: [2]

  • zaćma jądrowa sklerotyczna – objawia się głównie trudnościami w widzeniu z oddali, rozwija się wolno; charakterystyczne dla tego typu zaćmy jest to, że w miarę postępu choroby poprawia się widzenie z bliska, dlatego niektóre osoby w mniejszym stopniu potrzebują okularów do czytania (niestety jest to stan przemijający),
  • zaćma korowa – szczególnie dokuczają objawy takie jak nieostre widzenie i olśnienia (blaski), czyli zamazane widzenie źródeł światła (np. latarni, reflektorów samochodowych), a także pogorszenie percepcji głębi,
  • zaćma podtorebkowa tylna – oprócz utraty ostrości widzenia, dokuczają trudności z czytaniem (ostrość bliskich przedmiotów jest bardziej zaburzona niż tych w oddali) oraz pogorszenie widzenia po zmroku, postęp choroby jest szybki a objawy nasilają się w ciągu miesięcy; ten rodzaj zaćmy częściej występuje u ludzi młodych.

Początek zaćmy na ogół jest powolny i niezauważalny, dlatego ważne jest regularne badanie u okulisty. Lekarz może zauważyć zmiany w soczewce, które nie wywołują jeszcze komplikacji. Dzięki temu możemy kontrolować postęp choroby i poddać się leczeniu w odpowiednim momencie. Zaćmę można skutecznie leczyć operacyjnie. Cały zabieg trwa zaledwie 15-20 minut i jeszcze tego samego dnia można udać się do domu. 

Idealne okulary profesjonalnie dobrane do wady wzroku? Wykorzystaj kod rabatowy Vision Express i kup je jeszcze taniej!

Czytaj także:
Nocna ślepota. Skąd się bierze gorsze widzenie po zmroku?
Przyczyny bólu oka – 9 najczęstszych dolegliwości i ich leczenie
Dalekowzroczność (nadwzroczność) - na czym polega i komu grozi?
Jaskra - objawy, z którymi lepiej iść do okulisty

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA