Nocna ślepota. Skąd się bierze gorsze widzenie po zmroku?

gorsze widzenie po zmroku fot. Adobe Stock
Gorsze widzenie po zmroku jest wadą wzroku, która polega na niewystraczającym przystosowaniu się oczu do ciemności. Przyczyną jest najczęściej zaburzenie w siatkówce oka, ponieważ to w niej umieszczone są światłoczułe pręciki i czopki, umożliwiające widzenie czarno-białe przy słabym oświetleniu.
/ 25.03.2021 13:01
gorsze widzenie po zmroku fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Objawy 
  2. Przyczyny
  3. Leczenie
  4. Badania

Objawy nocnej ślepoty

Gorsze widzenie po zmroku, nazywane też kurzą ślepotą lub nocną ślepotą, w rzeczywistości nie jest całkowitą utratą wzroku, a jego pogorszeniem. Może objawiać się w różny sposób, jako:

  • niewyraźne widzenie,
  • zamglony obraz,
  • dostrzeganie obiektów, których nie ma,
  • blaski, aury wokół źródeł światła.

Objawy pojawiają się po zmroku lub przy słabym oświetleniu, np. w kinie lub restauracji. 

Przyczyny gorszego widzenia po zmroku

Jest wiele przyczyn, które mogą osłabiać naszą zdolność wyraźnego widzenia, gdy jest ciemno. Na gorsze widzenie po zmroku wpływają:

Warto wspomnieć, że na niedobór witaminy A narażone są bardziej osoby z utrudnionym wchłanianiem tłuszczów, np. z powodu niewydolności trzustki albo mukowiscydozy. Z kolei osoby z wysokim poziomem glukozy we krwi albo cukrzycą częściej doświadczają chorób oczu, w tym zaćmy, które mogą pogarszać widzenie po zmroku. 

Leczenie gorszego widzenia po zmroku

Leczenie pogorszenia widzenia po zmroku zależy od przyczyny. Są różne możliwości, ale gorsze widzenie po zmroku nie zawsze jest uleczalne. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem. 

Wyleczyć można kurzą ślepotę spowodowaną niedoborami żywieniowymi, krótkowzrocznością (wystarczy skorygować wadę wzroku odpowiednio dobranymi okularami lub soczewkami), a także zaćmą - usuwa się ją operacyjnie. Postępujące choroby degeneracyjne oraz genetyczne nie są uleczalne.

Dieta osób z niedoborem witaminy A powinna być bogata w produkty takie jak:

  • marchew, dynia,
  • zielone warzywa,
  • tłuste mleko i jego przetwory,
  • wątroba,
  • jaja,
  • ryby.

Deficyt żywieniowe można również wyrównać przy pomocy suplementacji. 

Badania, które należy wykonać przy pogorszeniu widzenia w nocy

Do lekarza należy się zgłosić, kiedy odczuwamy gorsze widzenie po zmroku. Jeśli widzimy jak za mgłą albo niedowidzimy w słabo oświetlonym miejscu, zawsze należy wykonać podstawowe badania, takie jak badanie okulistyczne, a także oznaczenie glukozy.

Jednym z popularnych testów sprawdzających jakość widzenia w nocy, jest wykres wrażliwości na kontrast Pelli-Robsona. Zawiera on litery w różnych odcieniach szarości. Badanie mierzy, jak dobrze widać kontrast między białym papierem a jasnoszarymi kształtami, dzięki czemu okulista może stwierdzić obiektywnie słabsze widzenie w ciemności. 

Te badania pozwolą ustalić właściwą przyczynę gorszego widzenia po zmroku. Lepiej nie bagatelizować tego objawu, ponieważ może być nie tylko uciążliwy, ale również niebezpieczny, bo zwiększa ryzyko upadku lub wypadku samochodowego.

Więcej artykułów:
Wady wzroku - rodzaje, skąd się biorą, leczenie wad wzroku
Rumianek na oczy i inne okłady
Przyczyny bólu oka – 9 najczęstszych dolegliwości i ich leczenie
Przekrwione oczy - przyczyny i leczenie czerwonych oczu
Niebieskie światło – jak ekrany wpływają na zdrowie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA