Przyczyny bólu oczu fot. Fotolia

Przyczyny bólu oczu - 9 najczęstszych dolegliwości

Dokucza ci uciążliwy ból oczu? Poznaj 9 możliwych przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za przykre dolegliwości!
Marta Wilczkowska / 06.04.2018 13:53
Przyczyny bólu oczu fot. Fotolia

Ból oczu może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Choć najbardziej oczywiste wydają się zmęczenie lub podrażnienia mechaniczne, źródło bólu może być dużo mniej oczywiste. Poznaj 8 możliwych przyczyn bólu oczu!

Jakie mogą być możliwe przyczyny bólu oczu?

1. Ciało obce w oku

Paproch czy ziarenko piasku można usunąć samodzielnie. Jeśli widzisz je w lusterku wyprowadź je z oka popychając np. rożkiem czystej chusteczki. Gdy nie widzisz drobinki – naciągnij palcami górną powiekę na dolną i przytrzymaj przez chwilę. Jeżeli to nie pomoże – poszukaj pomocy medycznej. Osłoń oko czystym opatrunkiem. Staraj się nie poruszać gałką oczną i nie pocieraj jej. Uwaga! Nie usuwaj sama przedmiotu, który utkwił w gałce ocznej (np. opiłka metalu).

2. Ostry atak jaskry

Przednią komorę oka wypełnia ciecz wodnista. Stale wytwarza ją ciało rzęskowe, a odpływa ona przez tzw. kąt przesączania. Takie krążenie gwarantuje prawidłowe ciśnienie w gałce ocznej. Gdy dojdzie do zamknięcia kąta – ciecz wodnista zostaje zablokowana. Rośnie ciśnienie w gałce ocznej, co może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki. Przy ostrym ataku jaskry trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

3. Zapalenie brzegów powiek

Jego przyczyną często jest zakażenie bakteriami, przenoszonymi w okolice oczu na brudnych rękach czy chusteczce. Chore powieki należy przemywać zaleconymi przez okulistę płynami. Gdy trzeba – lekarz przepisuje maści z antybiotykiem lub steroidami. Na czas leczenia musisz zrezygnować z makijażu oczu.

4. Jęczmień

To ostre zapalenie przyrzęskowego gruczołu łojowego. Zmiana ma kształt ziarna zboża. Stan zapalny trwa kilka dni (można w tym czasie robić ciepłe okłady na oko), po czym jęczmień pęka i wypływa z niego ropa. Trzeba ją ścierać, używając higienicznych gazików. Jeśli po 4 dniach nie pęknie – okulista może przepisać maść lub krople z antybiotykiem.

5. Bakteryjne zapalenie spojówek

Cienka błona wyściełająca wewnętrzną stronę powiek i zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej to spojówka. Jej infekcję mogą wywołać m.in. bakterie. Tego typu stan zapalny leczy się antybiotykiem w maści lub kroplach. Trzeba oszczędzać oczy (m.in. ograniczyć pracę przy komputerze i czytanie, wysypiać się), nie należy robić makijażu i nosić soczewek kontaktowych.

6. Podwinięcie powieki

Najczęściej dotyczy dolnej powieki, która podwija się w kierunku gałki ocznej i drażni ją rzęsami. Gdy trwa to długo – prowadzi do stanu zapalnego spojówki czy rogówki. Grozi też wysuszeniem oka. Przypadłość ta częściej dotyczy osób starszych i jest skutkiem m.in. zwiotczenia tkanki włóknistej. Prawidłowe ustawienie powieki zwykle wymaga zabiegu korekcyjnego.

7. Syndrom „oka biurowego”

Jest to częsta dolegliwość osób pracujących przy komputerze. Sytuację może pogorszyć włączona klimatyzacja. By uporać się z tym problemem, należy przepłukiwać oczy solą fizjologiczną (najlepiej kupić ją jednorazowych fiolkach), wkraplać do nich kilka razy dziennie tzw. sztuczne łzy (dostępne w aptece bez recepty). Po pracy oczy muszą odpoczywać (trzeba ograniczyć czytanie, oglądanie telewizji itp.). Możesz też kłaść na nie kompresy z naparu świetlika.

8. Zapalenie tęczówki

Stan zapalny tęczówki może być konsekwencją np. urazu oka czy innych schorzeń (m.in. gruźlicy). W połowie przypadków trudno jest ustalić przyczynę tego schorzenia. Zaniedbane bywa powodem nawet utraty wzroku, dlatego trzeba szybko zgłosić się do okulisty. Lekarz dobierze odpowiednie leki. Na czas terapii musisz oszczędzać oczy i chronić je przed jasnym światłem (noś okulary przeciwsłoneczne, a także ograniczaj oświetlenie w domu).


9. Reakcja alergiczna

Objawy (m.in. łzotok, zaczerwienienie i opuchnięcie powiek, swędzenie lub pieczenie oczu) pojawiają się po zetknięciu z substancją uczulającą. Zwykle dzieje się to okresowo, np. podczas pylenia roślin. Jeśli wiemy, co nas uczula – trzeba alergenu unikać. Nie zawsze jest to wykonalne, więc wraz z alergologiem należy ustalić możliwość odczulenia. Doraźnie pomogą ci preparaty antyhistaminowe (niektóre kupisz bez recepty) i płukanie oczu solą fizjologiczną (nawet 10 razy dziennie po kilka kropel).

Zadbaj o dobry wzrok!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!