Dość często na spojówce występują łagodne znamiona barwnikowe/ fot. www.sxc.hu

Plamka na oku, plamka w oku – czy to zagrożenie dla wzroku?

Zmiany barwnikowe na spojówce i rogówce, widocznych częściach oka, mogą przybierać najróżniejsze kształty i barwy. Czy są złośliwe? Czy zagrażają funkcji widzenia?
/ 31.10.2018 14:31
Dość często na spojówce występują łagodne znamiona barwnikowe/ fot. www.sxc.hu

Co może się pojawić na spojówce?

Do najczęściej spotykanych zmian pojawiających się na spojówce należą cysty spojówki, tłuszczyk i skrzydlik. Dużo rzadziej zdarzają się zmiany złośliwe – rak czy czerniak spojówki.

Cysty to przeźroczyste, ograniczone torbielki, które nie dają objawów i nie wymagają leczenia. Tłuszczyk i skrzydlik zaliczane są do zmian zwyrodnieniowych spojówki. Pierwszy z nich, tłuszczyk (pinguecule) jest to żółtawy, miękki guzek pozbawiony naczyń. Ta nieco wypukła zmiana najczęściej umiejscawia się na godzinie 3 lub 9 tuż przy rąbku rogówki, czyli blisko kolorowej części oka. U osób narażonych na czynniki drażniące może być otoczony siateczką poszerzonych naczyń. Tłuszczyk nie wymaga leczenia, ale należy pamiętać, że może poprzedzać powstawanie skrzydlika. Przyczyny powstawania skrzydlika (pterygium) nie są do końca znane, jednak podkreśla się rolę promieni słonecznych i pyłu. Ma wygląd przypominający skrzydełko owada i najczęściej obserwuje się go od strony nosa. Jest to zmiana unaczyniona, która narastając na rogówkę, niszczy ją. Duży, rosnący w stronę źrenicy skrzydlik wymaga usunięcia chirurgicznego.

Czy guzki na spojówce oznaczają nowotwór?

Zmiany guzowate mogą przybierać różny kształt i kolor – mogą być uniesione i przypominać znamiona barwnikowe na skórze. Niekorzystne prognostycznie i przemawiające za złośliwością jest powiększanie się takiej zmiany. Pomocne może być wykonanie biopsji spojówki lub usunięcie chirurgiczne całej zmiany i następnie zbadanie jej pod mikroskopem. Do takich zmian należy skórzak, który jest guzem wrodzonym o wyglądzie półkolistego tworu, umiejscowionego często przy rąbku rogówki.

Dość często na spojówce występują łagodne znamiona barwnikowe, szczególnie u dzieci i młodzieży. Ujawniają się one najczęściej we wczesnym dzieciństwie i często rozponawane są mylnie jako stan zaplany. Przybierają postać płaskich, brunatnych guzków, umiejscowionych w kącie wewnętrznym powiek lub w pobliżu brzegu rogówki. Czasem są unaczynione. Guzki wzrastają zwykle wraz z rozwojem dziecka, co niepokoi otoczenie. Są to zmiany łagodne. Należy jednak usunąć je operacyjnie przed okresem dojrzewania, gdyż w wieku dojrzałym mogą stać się przyczyną złośliwego czerniaka spojówek.

Polecamy : Jak oglądać pieprzyki i znamiona?

Czerniak charakteryzuje się szybkim wzrostem, zrazikową powierzchnią, uniesieniem ponad poziom podłoża oraz pętlami poskręcanych naczyń. Najczęściej jest mniej złośliwy od czerniaka skóry, ale może naciekać gałkę oczną lub rozprzestrzeniać się w głąb oczodołu. W przypadku podejrzenia czerniaka należy obowiązkowo wykonać biopsję, która nie zwiększa ryzyka przerzutów.

Co może się pojawić na rogówce?

Zmiany na rogówce powstają poprzez gromadzenie się rozmaitych złogów. Wraz z wiekiem, w wyniku odkładania się ciał tłuszczowych, powstaje białawy pierścień przyrąbkowy - obwódka starcza. Do zmian związanych z wiekiem należy także zwyrodnienie typu „skóra krokodyla”, które polega na powstawaniu szarawych, nieregularnych zmętnień w rogówce. Nie wpływają one na upośledzenie funkcji widzenia.

Odkładanie się złogów miedzi wokół rogówki powoduje powstanie pierścienia Kaysera-Fleichera. Ma to miejsce w przebiegu choroby Wilsona, wrodzonego dziedzicznego defektu metabolicznego polegającego na odkładaniu się miedzi w wątrobie i ośrodkowym układzie nerwowym. Pierścień ten ma kolor żółto-zielonkawy i mieni się w zależności od oświetlenia: od barwy czerwonej przez złoto-brązową do zielonej. Po przeszczepieniu wątroby pierścień znika.

Czytaj też: Choroba Wilsona - kiedy miedź uszkadza narządy

Plamka w oku może być objawem poważnej choroby. Gdy zauważysz taką zmianę u siebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!