Wada wzroku u dziecka/ Fot. Liw Lewant fot. Materiały prasowe

Wady wzroku u dzieci. Jak uchronić dziecko przed wadami wzroku?

Coraz więcej dzieci boryka się z wadami wzroku, które niejednokrotnie spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi. Niestety w ciągu całego życia sami przyczyniamy się do pogarszania własnych zdolności percepcyjnych. Dlatego też od samego początku należy dbać o zdrowie oczu dziecka, aby uchronić malucha przed wadami wzroku.
/ 20.10.2012 19:07
Wada wzroku u dziecka/ Fot. Liw Lewant fot. Materiały prasowe

Oczy małego dziecka

Gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny, dorośli niejednokrotnie reagują ze wzmożoną wrażliwością na każde jego mrugnięcie. W pierwszym okresie po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie, a spory wysiłek dla niewyrobionych jeszcze mięśni twarzy powoduje, że jego oczy są zaczerwienione i wyglądają na zmęczone. Jest to zjawisko normalne i nie należy się nim martwić na zapas. Stopniowo jednak wzrok poprawia się, zwiększając dotychczasowe pole widzenia i nadając obserwowanym przedmiotom wyraźnych kształtów. Nieoceniona jest na tym etapie rola rodziców, którzy powinni kontrolować prawidłowość tego rozwoju i zgłaszać okulistom wszelkie niepokojące objawy.

Polecamy: Trudności w nauce mogą wynikać z wady wzroku

Jak dbać o zdrowie oczu dziecka?

Problemy ze wzrokiem wiążą się niejednokrotnie z wadami wrodzonymi. W wielu przypadkach jednak sami przyczyniamy się do pogarszania własnych zdolności percepcyjnych. Dlatego rodzice muszą od samego początku dbać o zdrowie oczu swoich dzieci. W ramach opieki nad najmłodszymi oznacza to m.in. codzienną higienę poprzez przemywanie wacikiem namoczonym w soli fizjologicznej lub przegotowanej i ostudzonej wodzie. Później coraz większego znaczenia nabiera prewencja, edukacja i kontrola. Dziecko powinno stopniowo zaczynać rozumieć szkodliwość zbyt długiego przebywania w pobliżu ekranu telewizora i komputera. Zawsze istotne jest także zapewnienie właściwej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto pamiętać, że również dziecko w wózku potrzebuje ochrony przed słońcem, np. w postaci tzw. budy, specjalnej parasolki lub po prostu okularów przeciwsłonecznych. Czasem nawet najbardziej proste sposoby mogą przynieść najlepszy efekt.

Jak rozpoznać u dziecka wadę wzroku?

W różnym wieku mogą pojawiać się symptomy wskazujące na występowanie u pociechy wady wzroku. Do niepokojących zjawisk należą m.in.: pocieranie, mrużenie i wytrzeszczanie oczu, zezowanie, bóle głowy, częste zapalenia spojówek czy pozornie niewinne przysuwanie się dziecka do ekranu telewizora lub komputera. - Za sygnał alarmowy możemy też uznać problemy z nauką czytania i pisania w pierwszym okresie edukacji najmłodszych – dodaje Urszula Rogulska z salonu optycznego z Wrocławia. Czasem bowiem zbyt pochopnie szukamy przyczyn niepowodzeń zupełnie gdzie indziej (lenistwo, rozkojarzenie, zły system nauczania). Trafna diagnoza w połączeniu z odpowiednią reakcją pozwala skutecznie likwidować negatywne skutki pogorszenia wzroku. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zakup okularów. Trzeba je jednak dobierać „z głową”.

Polecamy: Skąd się biorą wady wzroku?

Jak odpowiednio wybrać okulary korekcyjne dla dziecka?

Okulary korekcyjne wybieramy zawsze według wskazań specjalisty, określających wadę występującą w każdym badanym oku. Miejscem zakupu jest oczywiście profesjonalny zakład optyczny, gdzie można otrzymać wymagane szkła. - Istotne jest także prawidłowe dopasowanie nosków, zauszników i całych opraw, by gwarantowały wygodę młodym użytkownikom – podkreśla Janusz Szwaczka z firmy zajmującą się produkcją opraw okularowych – Optycy zwracają też uwagę na rolę trwałości okularów, podając przykłady sytuacji, gdy rodzice przynoszą do nich uszkodzone, pogięte lub nawet połamane modele - dodaje Pan Szwaczka. Aktywność dzieci nie sprzyja przecież trosce o zachowanie przedmiotów codziennego użytku w nienaruszonym stanie. Jednocześnie trudno wyobrazić sobie regularne wymienianie kolejnych par.

Źródło: materiały prasowe pointb / (dr)

Zobacz także: Nastolatek i korekcja wzroku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!