10 września – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

pierwsza pomoc fot. Fotolia
Często czytamy o tym, jak udzielać pierwszej pomocy, nie zawsze jednak wiemy, jak się zachować, gdy faktycznie ktoś jej potrzebuje. Co robić, by uratować komuś życie?
Marta Słupska / 09.09.2016 10:53
pierwsza pomoc fot. Fotolia

10 września – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Ponad 150 lat temu – 24 czerwca 1859 roku – młody szwajcarski biznesmen, Henry Dunant, przerażony ogromem cierpienia, którego doznali żołnierze walczący w bitwie pod Solferino podczas wojny francusko-austriackiej, poświęcił swój czas i pieniądze, by pomóc rannym i umierającym. Aktywizował przy tym miejscową ludność, by również włączyli się w ratowanie wojskowych. To wydarzenie sprawiło, że Henry zapragnął powołać międzynarodową organizację niosącą pomoc rannym żołnierzom. W efekcie stał się założycielem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża – organizacji, która obecnie jest częścią większego ruchu mającego na celu niesienie ulgi ludziom w cierpieniu i ochronę życia oraz zdrowia.

Niezależnie od tego, czy włączamy się w pracę organizacji niosących pomoc, czy wolimy działać na własną rękę, powinniśmy wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy potrzebującym i poszkodowanym. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, przypadający w tym roku na 10 września, ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest wiedza dotycząca odpowiednich zachowań w sytuacji – na przykład – zatrzymania krążenia, zakrztuszenia czy zadławienia. Czy wiesz, co wtedy robić?

Pamiętajmy, że nieudzielenie pomocy potrzebującemu grozi nawet karą pozbawienia wolności. Każda pomoc się liczy, aby uratować życie. I chociaż sytuacja, która wymaga od nas szybkiego udzielenia pomocy, może być paraliżująco stresująca, należy opanować strach, wyciszyć emocje i przystąpić do działania.

Jak działa defibrylator AED?
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych
Co robić przy zadławieniu lub zachłyśnięciu?

Jak udzielić pierwszej pomocy?

  1. Sprawdź bezpieczeństwo otoczenia.
  2. Wezwij pomoc.
  3. Nie czekaj – działaj! Sprawdź funkcje życiowe poszkodowanego.
  4. Odchyl głowę.
  5. Rozpocznij reanimację: 30 uciśnięć klatki na 2 wdechy.
  6. Ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. 

fot. LUX Med

Objawy, które powinny skłonić nas, do udania się na ostry dyżur!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA