Burza zaskoczyła cię w górach? O tych zasadach mogłeś nie słyszeć, a ratują życie

burza w górach co robić fot. iStock, Dimensions
Burza w górach potrafi zaskoczyć. Ratownicy górscy przypominają, co wtedy robić. A nie wystarczy unikać stania pod drzewem, o czym wiedzą nawet przedszkolaki. To jednak za mało, żeby czuć się bezpiecznie. Co jeszcze należy robić, a czego unikać, gdy w górach dojdzie do załamania pogody, a ucieczka jest już niemożliwa?
/ 09.07.2023 05:11
burza w górach co robić fot. iStock, Dimensions

Gdy robi się coraz cieplej, należy spodziewać się gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Burze są dużym zagrożeniem na szlakach turystycznych, szczególnie w górach. Przed planowaną wędrówką zawsze sprawdzaj prognozę pogody i nie wybieraj się w góry, gdy zbliża się burza. Pogodę powinniśmy śledzić na bieżąco.

Jeżeli jesteś na szlaku i widzisz nadciągające chmury burzowe, jak najszybciej zejdź w stronę niżej położonych terenów. Miej otwarte nie tylko oczy, ale i uszy  możesz dzięki temu w przybliżeniu określić, jak daleko od ciebie jest burza. Jednemu kilometrowi średnio odpowiadają 3 sekundy różnicy między błyskiem a grzmotem.

Niestety nie zawsze udaje się przewidzieć nagłe zmiany na niebie, dlatego wiedza o tym, jak się zachowywać, kiedy burza zaskoczy na szlaku, to ważna sprawa. Może uratować zdrowie i życie. 

10 zasad postępowania, gdy zaskoczy cię burza w górach

Jesteś na szlaku górskim i wiesz już, że przed burzą nie zdołasz uciec. Co robić? Oto podstawowe zasady, które mogą uratować życie w trakcie załamania pogody:

  1. Poszukaj osłoniętego miejsca, a unikaj otwartej przestrzeni, gdzie twoje ciało może stanowić najwyższy punkt otoczenia.
  2. Pozbądź się metalowych przedmiotów (zegarka, paska, noża itp.). Połóż je kilka metrów od siebie. Zabierzesz je po burzy.
  3. Usiądź w pozycji embrionalnej na plecaku, butach (lub na czymś innym, co izoluje od podłoża) z podkulonymi nogami. Miej nogi i kostki złączone.
  4. Nie kładź się na ziemi.
  5. Nie stawaj pod drzewami stojącymi samotnie.
  6. Rozproszcie się, jeśli jesteście większą grupą. To zmniejszy ryzyko porażenia całej grupy przez piorun. 
  7. Nie stawaj przy strumieniach, stawach, masztach, ścianach i okapach skalnych, łańcuchach (lub innych sztucznych elementach ułatwiających poruszanie się). 
  8. Nie dotykaj metalowych przedmiotów (łańcuchów, słupów, ogrodzeń) i nie opieraj się o skały (idź co najmniej 1 m od nich).
  9. Przemieszczaj się w pochylonej pozycji, tak żeby nie być najwyższym punktem w okolicy.
  10. Nie dzwoń przez telefon. Ale miej telefon przy sobie, bo w razie wypadku, masz jak wezwać pomoc. 

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku w górach, możesz zadzwonić pod numer:

  • 112,
  • 985,
  • 601 100 300 (numer ratunkowy w górach),
  • lub skorzystać z aplikacji Ratunek, która łączy z numerem ratunkowym.

Nie tylko burze stanowią zagrożenie w górach. Niebezpieczne mogą być również niedźwiedzie oraz... żmije. Wakacje to okres, kiedy są aktywne. Przeczytaj: Co robić, gdy ukąsi żmija i poznaj zasady zapobiegania.

Źródła:
GOPR, https://www.gopr.pl/
TOPR. https://topr.pl/

Czytaj także:
Obalamy mity: czy woda utleniona jest dobra do przemywania ran? Lepszy środek mamy prawie zawsze pod ręką
Wyposażenie apteczki samochodowej. Co powinno się w niej znaleźć, a co nie?
„Zasada 8-1-5”, czyli jak najlepiej zaplanować urlop

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA