Gdy robi się coraz cieplej, należy spodziewać się gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Burze są dużym zagrożeniem na szlakach turystycznych, szczególnie w górach. Przed planowaną wędrówką zawsze sprawdzaj prognozę pogody i nie wybieraj się w góry, gdy zbliża się burza. Pogodę powinniśmy śledzić na bieżąco.
Jeżeli jesteś na szlaku i widzisz nadciągające chmury burzowe, jak najszybciej zejdź w stronę niżej położonych terenów. Miej otwarte nie tylko oczy, ale i uszy – możesz dzięki temu w przybliżeniu określić, jak daleko od ciebie jest burza. Jednemu kilometrowi średnio odpowiadają 3 sekundy różnicy między błyskiem a grzmotem.
Niestety nie zawsze udaje się przewidzieć nagłe zmiany na niebie, dlatego wiedza o tym, jak się zachowywać, kiedy burza zaskoczy na szlaku, to ważna sprawa. Może uratować zdrowie i życie.
10 zasad postępowania, gdy zaskoczy cię burza w górach
Jesteś na szlaku górskim i wiesz już, że przed burzą nie zdołasz uciec. Co robić? Oto podstawowe zasady, które mogą uratować życie w trakcie załamania pogody:
- Poszukaj osłoniętego miejsca, a unikaj otwartej przestrzeni, gdzie twoje ciało może stanowić najwyższy punkt otoczenia.
- Pozbądź się metalowych przedmiotów (zegarka, paska, noża itp.). Połóż je kilka metrów od siebie. Zabierzesz je po burzy.
- Usiądź w pozycji embrionalnej na plecaku, butach (lub na czymś innym, co izoluje od podłoża) z podkulonymi nogami. Miej nogi i kostki złączone.
- Nie kładź się na ziemi.
- Nie stawaj pod drzewami stojącymi samotnie.
- Rozproszcie się, jeśli jesteście większą grupą. To zmniejszy ryzyko porażenia całej grupy przez piorun.
- Nie stawaj przy strumieniach, stawach, masztach, ścianach i okapach skalnych, łańcuchach (lub innych sztucznych elementach ułatwiających poruszanie się).
- Nie dotykaj metalowych przedmiotów (łańcuchów, słupów, ogrodzeń) i nie opieraj się o skały (idź co najmniej 1 m od nich).
- Przemieszczaj się w pochylonej pozycji, tak żeby nie być najwyższym punktem w okolicy.
- Nie dzwoń przez telefon. Ale miej telefon przy sobie, bo w razie wypadku, masz jak wezwać pomoc.
Jeżeli jesteś świadkiem wypadku w górach, możesz zadzwonić pod numer:
- 112,
- 985,
- 601 100 300 (numer ratunkowy w górach),
- lub skorzystać z aplikacji Ratunek, która łączy z numerem ratunkowym.
Nie tylko burze stanowią zagrożenie w górach. Niebezpieczne mogą być również niedźwiedzie oraz... żmije. Wakacje to okres, kiedy są aktywne. Przeczytaj: Co robić, gdy ukąsi żmija i poznaj zasady zapobiegania.
Źródła:
GOPR, https://www.gopr.pl/
TOPR. https://topr.pl/
Czytaj także:
Obalamy mity: czy woda utleniona jest dobra do przemywania ran? Lepszy środek mamy prawie zawsze pod ręką
Wyposażenie apteczki samochodowej. Co powinno się w niej znaleźć, a co nie?
„Zasada 8-1-5”, czyli jak najlepiej zaplanować urlop
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!