Co robić, gdy ktoś lunatykuje?

Co robić, gdy ktoś lunatykuje?
Nieświadomy niczego lunatyk może w trakcie nocnych spacerów zrobić sobie krzywdę i dlatego pozostali domownicy powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Jak zareagować, gdy ktoś lunatykuje? Jak dbać o bezpieczeństwo somnambulika? Jak się zachować, gdy lunatykuje dziecko?
/ 26.09.2016 16:08
Co robić, gdy ktoś lunatykuje?

Czy somnambulizm może być niebezpieczny?

Choć zdarza się, że osoby chodzące przez sen omijają pewne przeszkody (rezultat zapamiętania rozkładu pomieszczenia przed snem), somnambulizm może być bardzo niebezpieczną przypadłością. Działania lunatyków są nieświadome – zazwyczaj osoby, które mają skłonność do chodzenia przez sen nie pamiętają swoich nocnych poczynań. Dlatego somnambulicy mogą zrobić sobie krzywdę nawet o tym nie wiedząc (np. wypaść przez okno, wtargnąć na jezdnię, spaść ze schodów itp.).

Zobacz też: Czy wolno budzić lunatyka?

Jak dbać o bezpieczeństwo lunatyka?

Podczas nocnych spacerów somnambulik nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi. W trosce o lunatykującego domownika można podjąć szereg działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo:

  • należy zabezpieczyć na noc drzwi wyjściowe i balkonowe oraz schody;
  • lepiej pochować ostre przedmioty;
  • warto usunąć z sypialni lunatyka przedmioty, które łatwo można strącić i stłuc;
  • lunatyk nie powinien sypiać na łóżku piętrowym (może spaść i doznać urazu);
  • należy zamknąć okna (można też zainstalować alarm, który reaguje podczas otwierania okien i drzwi nocą).

Jak zapobiegać lunatykowaniu?

Istnieją pewne środki zaradcze, dzięki którym można wyleczyć przypadłość lub zmniejszyć jej uciążliwość. Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłowy i zdrowy sen – wyeliminować albo ograniczyć działanie czynników zakłócających odpoczynek. Ważne jest ustalenie regularnych pór zasypiania.

Przed snem należy się odprężyć. W tym celu mogą pomóc proste ćwiczenia oddechowe, znajomość technik relaksacyjnych lub gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Lepiej zrezygnować z obfitych posiłków przed snem oraz zasypiania przy włączonym radiu lub telewizorze.

Zobacz też: Jak zaradzić kurczom?

Co zrobić, kiedy dziecko lunatykuje?

Najczęściej lunatykowanie dotyczy dzieci. Zdarza się, że chodzenie przez sen towarzyszy lękom lub jest rezultatem silnego stresu, z którym dziecko nie potrafi sobie poradzić (np. stres związany ze szkołą lub sytuacją rodzinną). Należy wówczas zaradzić przyczynom stresu.

Nie zawsze trzeba budzić małego lunatyka, gdyż dziecko może się przestraszyć. Lepiej położyć je do łóżka i odczekać chwilę, aż sen się unormuje.

Kiedy zasięgnąć porady lekarza?

W większości przypadków somnambulizm mija wraz z wiekiem. Sporadyczne przypadki chodzenia lub mówienia przez sen nie są powodem do niepokoju.

Jeżeli lunatykiem jest osoba dorosła, somnambulizm pojawia się często lub towarzyszą mu inne zaburzenia, wówczas należy zgłosić się do lekarza.

Czasami konieczna jest wizyta w Poradni Leczenia Snu, konsultacja neurologiczna lub rozmowa z psychiatrą albo psychologiem. Lekarz może skierować somnambulika na badanie EEG, które pomoże określić przyczynę nietypowych nocnych zachowań. Zdarza się, że niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego – zwykle podaje się pochodne benzodiazepiny. W większości przypadków terapia pozwala skutecznie pozbyć się przypadłości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA