kręgosłup fot. Adobe Stock

Co robić, gdy wypadnie dysk międzykręgowy? (Objawy i leczenie)

Wypadnięcie krążka (dysku) międzykręgowego powoduje ból kręgosłupa, który promieniuje do kończyn, a czasem prowadzi nawet do zaburzeń czucia, nietrzymania moczu i kału. Jeśli zauważymy u siebie lub innej osoby takie objawy, to jedynym racjonalnym postępowaniem będzie wizyta lekarska.
/ 29.01.2019 11:13
kręgosłup fot. Adobe Stock

Ból pleców dotyczy większości Polaków. Jednak zupełnie innym problemem jest dyskomfort spowodowany nierównowagą mięśniową, zmianami zwyrodnieniowymi, inne jest również postępowanie w przypadku wypadnięcia dysku. Jest to schorzenie, które może dawać poważne objawy, dlatego wymaga sprawnej terapii.

Gdy zaburzeniu ulega funkcja dysku…

Jednym z głównych powodów rozwinięcia się bólu w obrębie pleców są choroby krążka (dysku) międzykręgowego. Dyski te składają się z jądra i pierścienia włóknistego, które w ciągu życia przechodzą zmiany degeneracyjne. Naczynia krwionośne w obrębie pierścienia włóknistego stopniowo zanikają, co powoduje zanik tkanki dysku. Pozostają puste kanały, co powoduje zmniejszenie nawodnienia jądra dysku – traci on w tym mechanizmie swoją elastyczność.

Przeciążenie kręgosłupa powoduje przemieszczenie jądra, które w następstwie może ulec rozerwaniu lub powodować przepuklinę, czyli tak zwane wypadnięcie dysku.

Jak pomóc poszkodowanemu z uszkodzonym kręgosłupem i rdzeniem kręgowym?

Nie każdy rozwinie takie same objawy

Przemieszczający się dysk powoduje ucisk na nerwy, a co za tym idzie objawy wypadającego dysku. Przebieg schorzenia zależy od wielu czynników: stylu życia, wykonywanej pracy, gorsetu mięśniowego oraz przyczyn genetycznych. Umiejscowienie przepukliny również ma duże znaczenie.

Jak rozpoznać wypadnięcie dysku?

Aby móc działać i ulżyć choremu w cierpieniu, musisz przede wszystkim rozpoznać objawy choroby. Zazwyczaj są one narastające i przewlekłe.

Należą do nich bóle w danym odcinku kręgosłupa, które promieniują do kończyn. Ucisk w szyjnym odcinku będzie promieniował do kończyn górnych, a w lędźwiowym – do dolnych. Jeśli do ucisku dochodziło przez długi okres lub był on bardzo intensywny, może dojść nawet do martwicy uciskanego nerwu. Powodować to będzie zaburzenia czucia lub ruchu w obrębie kończyn, a w najniższych częściach kręgosłupa nawet nietrzymanie moczu i kału.

Czasem dochodzi do gwałtownego wypadnięcia dysku przy podnoszeniu ciężaru, co objawia się nagłym, ostrym bólem lub zaburzeniami czucia.

Niefortunny skok na główkę - jak udzielić pomocy?

Pierwsza pomoc? Ostry dyżur!

W każdym z tych przypadków jedynym racjonalnym postępowanie jest wizyta lekarska – w trybie ambulatoryjnym lub nagłym. Nigdy jednak nie czekaj zbyt długo na wizytę, ponieważ przebieg choroby może być postępujący.

Chory powinien zostać unieruchomiony, by nie pogłębić patologii. Przez pierwsze kilka tygodni dostanie zwolnienie lekarskie, by wypoczywać, odciążyć kręgosłup, co pomoże zmniejszyć stan zapalny.

W domu jest małe dziecko lub chory lubi pracować na działce? Należy szczególnie ograniczyć te czynności, które wywołały objawy, np. noszenie pociechy czy plewienie.

Co można robić?

Na tę dolegliwość stosuje się lód, a w kolejnych dniach ciepłe okłady.

Farmakologicznie stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które umożliwią dobrą kontrolę objawów. Kolejne tygodnie to aktywna fizjoterapia i ćwiczenia wykonywane w domu. W niektórych przypadkach niezbędna jest operacja chirurgiczna, która jest najskuteczniejszym leczeniem przyczynowym.

Osoby mające problemy z kręgosłupem powinny być pod stalą opieką lekarza specjalisty.

Zobacz też:
Objawy i leczenie przepukliny kręgosłupa
Jak radzić sobie z bólem w dole pleców?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (28)
/10.02.2020 14:08
Całkowite pozbycie się dolegliwości bólowych w moim przypadku trwało 9 miesięcy. Lekarz rodzinny wyśmiał moją prośbę o zwolnienie. Nie zlecił żadnych badań obrazowych. Rezonans zrobiłem we własnym zakresie, wynik 3 przepukliny. Najgorsze są bóle paraliżujące ruch. Poruszenie choćby palcem dłoni wymaga dogłębnych przemyśleń. Największą traumą był dla mnie sen, i ogólnie przyjęcie pozycji leżącej. Wszelkie zmiany położenia ciała w łóżku były dla mnie większym wyzwaniem niż skok z samolotu bez spadochronu. Moim marzeniem było aby paraliżujące bóle zamieniły się w ból stały. Spełniło się, ból stały odczuwałem niczym pieszczotę. Już po dwóch miesiącach mogłem samodzielnie założyć skarpetki. Ćwiczenia, spacery i po kilku miesiącach było ok.
/07.03.2017 23:55
Do dr samo zlo. Ja miałem podobnie, tyle że ja zwyczajnie leżałem na kanapie i jakiś szybki ruch zrobiłem bo chciałem się przekręcić i już długo nie wstałem. Nie wiedziałem co mi jest i mało nie srałem z bólu w gacie. problem się umyć, załatwić, nawet zjeść. Myślałem że oszaleje. Tak się zastanowiłem co na kręgosłup jest dobre, na rozluźnienie kręgów, więc z bólem i łzami w oczach złapałem drążka do ćwiczeń i wisiałem, trochę pomagało, próbowałem brzuszki i odczuwałem ulgę w pewnym zakresie ruchów, tak powoli odzyskałem trochę władzy w nogach i rękach, po tygodniu jak już się ruszać mogłem z mniejszym bólem, położyłem się na podłodze i moja kobieta mi stanęła na kręgosłup, chrupnęło zdrowo, myślałem że się zesram w gacie, ale po tym bólu poczułem ulgę. Ból jeszcze został przez kilka dni, ale odzyskałem pełną władzę w rękach i nogach. Dziś po kilku latach potrafi mi się to odnowić jak zbyt gwałtowne ruchy zrobię np. obrót wokół mojej osi, lub jak zbyt gwałtowny skłon w lewy bok zrobię. Czuję wtedy że dysk zaczyna się przeciskać w prawo. Wtedy proszę kogoś żeby mi stanął na plecach, chrupnięcie delikatne i znowu przechodzi. Najgorzej jak w domu mi się to dziej bo nie ma kto mi stanąć na kręgosłup. Moja obecna kobieta to kruszynka co ledwo worek ziemniaków przeważa. Nie wiem czy ma sens iść do terapeuty, nie ufam patałachom. Kiedyś z naderwanym mięśniem poszedłem to mi standardowo sterydy dał, efekt zerowy, jedynie paraliż przez tydzień po zastrzyku, na następny nie poszedłem. Dwa lata mi zajęło i samo się zagoiło. Pozdrawiam.
/21.01.2017 22:16
zajrzalem tutaj lerzac na podlodze. wypadl mi dysk na odcinku piersiowym. podczas cwiczen wysunal sie dysk i rzucil mnie na podloge. dluzsza chwile nic nie moglem zrobic nawet reka ruszyc. zabrzmi to jak transformers sle coz.... po kilkudziesieciu min lezenia w bezruchu lezac na plecach z ugietymi nogami w kolanach zaczalem wykonywac ruch kladac zlaczone nogi raz na lewo raz na prawo, pozniej "sklony w bok "(wszystko na lezaco). dysk musial sie wsunac na miejsce tak wnioskuje bo zdolalem sie podniesc. po kolejnych kilkudziesieciu min gdy wrocila zona stanela mi na plecy( lezalem na brzuchu) uslyszala trzask a ja poczulem sie jalbym dostal kilofem w plecy. gdybym mial proch na koniec wypalilbym jak rambo. brzmi to heroicznie ale dlugo bede pamietal ten bol. po wypiciu mocnej kawy z bolem plecow poszedlem do pracy. stwierdzilem ze skoro Serwinka umie to i ja dam rade
POKAŻ KOMENTARZE (25)