W przypadku wybicia palca należy natychmiast skonsultować się z lekarzem – najlepiej na ortopedycznym ostrym dyżurze. Odwlekanie decyzji o wizycie lekarskiej może skończyć się stałym zniekształceniem lub nawet niepełnosprawnością/fot. Fotolia

Czy warto samodzielnie nastawiać wybity palec?

Samodzielne nastawianie wybitego palca nie jest dobrym pomysłem. Co zatem zrobić, gdy wybijemy palec, np. podczas uprawiania sportu? W jaki sposób rozpoznać wybicie palca? Jak go opatrzyć? Kiedy jechać na pogotowie lub szukać pomocy u ortopedy?
/ 16.06.2011 10:50
W przypadku wybicia palca należy natychmiast skonsultować się z lekarzem – najlepiej na ortopedycznym ostrym dyżurze. Odwlekanie decyzji o wizycie lekarskiej może skończyć się stałym zniekształceniem lub nawet niepełnosprawnością/fot. Fotolia

Lato? Uwaga na urazy!

Piękna pogoda, wakacyjne rozrywki i wiele energii do spożycia to świetne połączenie na letnie weekendy.

Niestety, mimo zachowania bezpieczeństwa, łatwo wówczas o urazy mechaniczne, które wymagają natychmiastowego opatrzenia w izbie przyjęć.

Zobacz też: Uraz ucha - jak udzielić pierwszej pomocy?

Czym jest wybity palec?

Wybicie palca jest często spotykanym zjawiskiem. Polega ono na przemieszczeniu się kości z ich normalnej pozycji. Wybicie może dotyczyć każdej kości, ale najczęściej spotyka się je w obrębie środkowego paliczka palca małego, serdecznego, środkowego lub wskaziciela.

Do tego typu urazów dochodzi najczęściej w przypadku siły działającej na czubek palca, przenoszącej się w jego osi i powodującej jego wygięcie i przemieszczenie kości w stawie. Dzieje się tak często podczas uprawiania sportu lub upadku, do czego predysponują wakacyjne wypady.

Wybicie powoduje ból i opuchliznę, a palec może wydawać się pozostawać w nienaturalnym kształcie.

Jak mogę pomóc poszkodowanemu z wybitym palcem?

To, co możesz zrobić w domu, to przede wszystkim doraźne opatrzenie palca. W pierwszej kolejności zdejmij poszkodowanemu biżuterię, głównie pierścionki, obrączki, bransoletki i zegarek, ponieważ narastająca opuchlizna uniemożliwi ich usunięcie, a ucisk może spowodować nawet martwicę części ciała znajdujących się za uciskającą biżuterią.

Obłóż palec lodem, unieruchom za pomocą deseczki i delikatnego bandaża i trzymaj powyżej poziomu serca. W takim stanie przewieź poszkodowanego do szpitala. Tyle tak naprawdę możesz zrobić, by pomóc choremu.

Przede wszystkim ostry dyżur

W przypadku wybicia palca należy natychmiast skonsultować się z lekarzem – najlepiej na ortopedycznym ostrym dyżurze. Odwlekanie decyzji o wizycie lekarskiej może skończyć się stałym zniekształceniem lub nawet niepełnosprawnością.

Szczególnie sprawnie powinni zostać opatrzeni ci poszkodowani, którzy stracili czucie w obrębie palca lub jeśli palec jest blady lub siny. Nie staraj się nastawiać palca samodzielnie! Takie działanie w warunkach szpitalnych są dużo bezpieczniejsze, a dodatkowo poszkodowany dostanie leki zmniejszające ból.

Zobacz też: Złamania kończyn - jak je unieruchomić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!