Kardiomonitory i ich kluczowa rola
Kardiomonitory pozwalają na bieżące monitorowanie i rejestrowanie parametrów życiowych pacjenta, dlatego też powinny znajdować się m.in. na:
- oddziałach intensywnej opieki medycznej,
- blokach operacyjnych,
- placówkach „chirurgii jednego dnia”,
- oddziałach dziecięcych i noworodkowych,
- kardiologii,
- neurologii oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratownictwa (SOR).
Jakie funkcje powinny zapewniać kardiomonitory?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej, oprócz podstawowych parametrów monitorowania (EKG, oddech, saturacja i ciśnienie tętnicze) kardiomonitory powinny zapewniać funkcję:
- nadzoru ciśnienia krwawego (IBP),
- temperatury mierzonej w kilku punktach ciała,
- zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym pacjenta,
- monitorowania stężenia gazów anestetycznych oraz zwiotczenia mięśni.
Zobacz także: Użycie defibrylatora krok po kroku
Pomiar rzutu minutowego serca CO
Niezwykle ważną funkcją monitorowania na oddziałach intensywnej terapii jest również pomiar rzutu minutowego serca CO - nieinwazyjnie metodą kardiografii impedancyjnej (ICG) i inwazyjnie bezpośrednio w sercu metodą termodylucji przy użyciu cewnika SwanaGanza. Na ich podstawie wykonywane są bardzo istotne dla pacjenta obliczenia hemodynamiczne.
Kardiomonitory dla małych pacjentów
Biorąc pod uwagę przeznaczenie sprzętu, na oddziałach dziecięcych i noworodkowych kardiomonitory muszą być przystosowane do funkcjonowania z małymi pacjentami.
Kardiomonitory do monitorowania noworodków powinny posiadać przede wszystkim:
- akcesoria dedykowane dla noworodków, czyli mniejsze elektrody EKG,
- małe mankiety ciśnienia, które często zakłada się na udo, a nie na ramię,
- czujnik saturacji umożliwiający założenie i na dłoń i na stópkę.
Zaawansowane kardiomonitory posiadają dodatkowo również możliwość dualnego pomiaru saturacji. Mniejszych rozmiarów powinny być również czujniki temperatury czy akcesoria do pomiaru dwutlenku węgla.
Kluczową kwestią są tu jednak moduły pomiarowe, które są dostosowane do monitorowania parametrów biologicznych noworodków, odbiegających od parametrów osób dorosłych.
Wysoka jakość produkcji
Niezależnie od tego, czy kardiomonitory dedykowane są dzieciom czy dorosłym, producenci stale zwiększają ich dokładność, dodawane są kolejne monitorowane parametrów, polepsza się czujność i rozbudowywane są systemy alarmowe.
Ważne jest także przedstawienie pomiarów i komunikatów w czytelny i przejrzysty sposób na nowoczesnych, nawet 19-calowych monitorach.
Zobacz także: Jak wykonać sztuczne oddychanie?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!