Dotykowy ekran kardiomonitora – standard czy branżowa rewolucja?

Pomoc/fot. Fotolia
Jakie są zalety kardiomonitora z ekranem dotykowym? Czy pojawienie się iPada zrewolucjonizowało rynek zaawansowanych technologii? Kiedy pojawiły się pierwsze ekrany dotykowe w medycynie? Co umożliwiają nam nowoczesne kardiomonitory?
/ 29.01.2013 15:33
Pomoc/fot. Fotolia

Jakie ekrany stosowane są w kardiomonitorach?

W branży medycznej urządzenia z ekranami dotykowymi używane są już od kilkunastu lat.

Ekrany stosowane w kardiomonitorach to tzw. ekrany rezystancyjne. Od ekranów pojemnościowych wykorzystywanych np. w iPadach różnią się głównie tym, iż reagują na dotyk jakiegokolwiek przedmiotu, a nie jedynie na dotyk ciepłego palca.

To rozwiązanie, jeszcze niemożliwe w przypadku tabletów, pozwala personelowi medycznemu korzystać z ekranu w jednorazowych, nawet zabrudzonych i wilgotnych rękawiczkach oraz za pomocą niemal każdego przedmiotu.

Dotykowy ekran kardiomonitora starszy od iPhone’a?

Ekrany dotykowe stały się popularne w 2007 roku, kiedy na rynku pojawiła się pierwsza wersja tak popularnego dziś iPhone’a.

W 2010 roku rynek zawojował niespełna 10 calowy tablet iPad. Ekrany dotykowe w kardiomonitorach z powodzeniem stosowane są jednak od lat.

Zobacz też: 10 sukcesów polskiej medycyny w roku 2011

Ekran dotykowy lepszy niż pokrętła i przyciski

Dzięki funkcjonalności najnowszych sprzętów oszczędzamy czas decydujący w krytycznych sytuacjach.

Ponadto obsługa kardiomonitora z ekranem dotykowym jest znacznie łatwiejsza niż obsługa urządzenia z pokrętłem czy przyciskami.

Kolejnym atutem jest możliwość zachowania czystości takiego sprzętu, co nie jest proste w przypadku bardziej podatnych na brud pokręteł i przycisków.

Co umożliwia nam nowoczesny kardiomonitor?

Obecnie wszystkie dostępne kardiomonitory posiadają ekrany dotykowe, które zapewniają pełną obsługę sprzętu – od konfiguracji po intuicyjną nawigację.

Nowoczesne kardiomonitory podłączone do systemu pozwalają na:

  • monitorowanie pacjenta,
  • archiwizowanie danych,
  • transmisję danych.

Dzięki temu pacjent jest pod stałą opieką specjalistyczną, a personel medyczny ma jednoczesny dostęp do danych ze wszystkich kardiomonitorów funkcjonujących w danej sieci.

Taka transmisja danych między kardiomonitorami a centralą jest zapewniona przez sieć Ethernet.

Zobacz też: Jak wygląda hospitalizacja osoby z zawałem serca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA