Folia termiczna – jak jej użyć?

Folia termiczna/fot. Fotolia
Folia termiczna służy do ochrony poszkodowanego przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Jak odpowiednio przykryć poszkodowanego, by uchronić go przed utratą ciepła lub zbyt wysoką temperaturą? Jakie są zalety folii izolacyjnej? Czym w ogóle jest folia termoizolacyjna?
/ 27.03.2012 11:26
Folia termiczna/fot. Fotolia

Czym jest folia termiczna?

Inne nazwy folii termicznej to:

  • folia NRC,
  • folia izotermiczna,
  • koc ratunkowy,
  • koc przeciwwstrząsowy.

Jest ona cienką metalizowaną płachtą wykonaną z tworzywa sztucznego. Stanowi jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia apteczki samochodowej. Jej typowe wymiary wynoszą 210x160 cm, a waga 62 g. Po złożeniu ma wielkość kartki A6.

Folia NRC ma swoje zastosowanie w ratownictwie, turystyce, wspinaczce – w tym w ekstremalnych warunkach. Jej zastosowanie zmniejsza ryzyko możliwości wychłodzenia organizmu.

Wychładzanie organizmu, czyli sytuacja kryzysowa

Człowiek dzięki temu, że jest organizmem homotermicznym, jest w stanie utrzymywać stałą temperaturę ciała, jeżeli temperatura otoczenia wynosi od 0 do 50°C. Przetrwanie w niższych temperaturach możliwe jest m.in. dzięki odzieży.

Utrata ciepła z organizmu może odbywać się w wyniku parowania, przewodzenia, konwekcji lub promieniowania cieplnego:

  • parowanie polega na poceniu się;
  • przewodzenie, inaczej nazywane kondukcją, następuje w momencie kontaktu ciała z zimniejsza powierzchnią;
  • konwekcja polega na oddawaniu przez organizm ciepła podczas ruchu powietrza wokół powierzchni ciała;
  • promieniowanie cieplne (krótkofalowe i długofalowe) polega na wymianie energii z otoczeniem.

Szczególnej ochrony przed utratą ciepła potrzebują osoby, które uległy zaburzeniom mechanicznym, które mogą być wywołane przez chorobę, uraz lub chirurgiczną interwencję i wymagają– nawet w temperaturze, w jakiej organizm człowieka nie potrzebuje dodatkowej ochrony – regulacji z zewnątrz (przez izolację termiczną, chłodzenie lub ogrzewanie).

Zobacz też: Jak wykonać sztuczne oddychanie?

Jak odpowiednio użyć koca ratunkowego?

W zależności od tego, czy poszkodowany potrzebuje ochrony przed wychłodzeniem organizmu czy przed jego przegrzaniem, folii używa się w nieco inny sposób.

Aby zapewnić poszkodowanemu ochronę przed wyziębieniem, należy przykryć go w taki sposób, by folia kolorem srebrnym przylegała do ciała, a kolorem złotym była zwrócona do góry. Złota metalizacja została skonstruowana tak, by pochłaniała promienie cieplne i przekazywała je do wnętrza.
Aby zapewnić poszkodowanemu ochronę przed przegrzaniem (np. przy udarze słonecznym), należy przykryć go w taki sposób, by kolorem złotym folia przylegała do ciała, a kolorem srebrnym do góry. Srebrna metalizacja odbija ciepło i nie pozwala mu przeniknąć do ciała umieszczonego pod nią.

Dlaczego warto mieć folię termoizolacyjną?

Główne zalety folii termoizolacyjnej to:

  • ochrona organizmu zarówno przed wychłodzeniem, jak i przed przegrzaniem organizmu;
  • niska cena (mimo że jest ona przeznaczona do jednorazowego użytku);
  • prosta technika okrywania (srebrna strona do ciała – ochrona przed utratą ciepła, złota strona do ciała – ochrona przed przegrzaniem organizmu);
  • niewielkie rozmiary.

Zobacz też: Jak założyć opatrunek uciskowy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA