Groźne obrzeżki ptasie. Kleszcze gołębie są niebezpieczne dla ludzi

Gołębie roznoszą groźne choroby fot. Adobe Stock
W 2017 roku głośno było o 8-letnim chłopcu z Kalisza, który został pogryziony przez obrzeżki, czyli kleszcze pasożytujące na ptakach mieszkających w pobliżu ludzi. Pasożyty zaatakowały także dzieci mieszkające w Bytomiu. Wcześniej, tym razem w Poznaniu, pluskwy ptasie pogryzły 27 policjantów. Czy w tym roku również zaatakują?
Magdalena Bury / 01.07.2019 16:14
Gołębie roznoszą groźne choroby fot. Adobe Stock

Obrzeżki gołębie pasożytują głównie na ptakach. Osiągają wielkość 10 mm, są więc mniejsze od tych kleszczy, które znaliśmy do te pory. Charakterystyczna jest także ich miękka główka i jasna pręga przebiegająca przez całe ciało.

Groźny obrzeżek gołębień

Jak podaje Państwowa Inspekcja Sanitarna, obrzeżek gołębi występuje obecnie w całej Polsce. Najczęściej pojawia się on w miejscach, gdzie nocują ptaki. Gdy gołębi i innego ptactwa zabraknie, obrzeżki zaczynają atakować ludzi. Przenoszą się wtedy z gniazd i kurników do naszych mieszkań.

Kleszcze gołębie chowają się pod parapetami, progami, w oknach i w szczelinach. Właśnie dlatego nie zdajemy sobie sprawy, że żyją wśród nas, dopóki nie poczujemy ich ugryzienia na własnej skórze.

Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza? [INSTRUKCJA]

Skutki ugryzienia

Atak obrzeżków następuje nocą. Pasożyty te gryzą mocno i boleśnie. Larwy kleszczy ptasich mogą żerować na człowieku nawet przez tydzień. Później ofiara kleszcza ptasiego skarży się na swędzenie, ból, obrzęk, zmiany skórne. Pojawiają się stany podgorączkowe. Objawy odczuwalne są nawet przez kilkanaście kolejnych miesięcy.

Ugryzienie przez obrzeżka jest najgroźniejsze dla osób wrażliwych i ze skłonnościami do alergii. Efektem może być zapalenie naczyń limfatycznych, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Konsekwencją w wielu przypadkach jest śmierć.

To nie koniec zagrożeń. Obrzeżki gołębie przenoszą groźne choroby. To m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, ptasia salmonelloza czy kozia grypa.

Walka z pasożytami

Obrzeżki gołębie są bardzo trudnym przeciwnikiem. Nie wystarczy tu tylko dezynfekcja preparatem na pasożyty. W niektórych sytuacjach jedynym wyjściem jest remont.

Na szczęście możemy się chronić. Podstawą jest niedokarmianie ptaków na balkonach oraz przeganianie ich, gdy chcą stworzyć gniazdo na strychu bądź w innym miejscu przy domu. Ważne jest także zachowanie odpowiedniej czystości wokół miejsca zamieszkania.

Zobacz także:Ukąszenie przez kleszcza – co musisz o nim wiedzieć?Poznaj 8 najważniejszych faktów o kleszczach!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA