Jak bezpiecznie pływać łodzią, kajakiem, jachtem i motorówką?

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas rejsu łodzią, kajakiem, jachtem i motorówką? Co powinniśmy zabrać ze sobą na pokład? Rad udziela Bartosz Milewski, założyciel największej w Polsce szkoły żeglarskiej – Róży Wiatrów.
/ 16.07.2014 10:00

jacht

fot. Fotolia

Pływanie łódkami, jachtami i motorówkami

Na wodnych akwenach możemy również spędzać świetnie czas z wykorzystaniem sprzętu dostępnego w ośrodkach wczasowych i wypożyczalniach. Od najprostszego, jak łódka wiosłowa czy kajak po jachty żaglowe i motorówki.

W przypadku jachtów bezwzględnie konieczna jest obecność osoby, która posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Nauka prowadzenia żaglówki to minimum dwa tygodnie pod okiem doświadczonego instruktora, rodziców czy starszych kolegów. Wchodząc na jacht musimy mieć pewność, że kieruje nim odpowiednia osoba.

W przypadku prostszych sprzętów, jak łódki wiosłowe, rowery wodne, czy kajaki możemy sobie poradzić sami. Bez problemu nauczymy się pływać takimi jednostkami w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajmy, aby zawsze zabrać ze sobą kamizelki asekuracyjne. W przypadku lekkich chwiejnych jednostek zdecydowanie powinniśmy je mieć na sobie, a na dużych i bardziej stabilnych łodziach wystarczy że będą pod ręką.

Przed wypłynięciem koniecznie należy sprawdzić, czy kamizelki są w dobrym stanie. Spróbujmy je założyć, aby mieć pewność, że są dobrze dopasowane i ciasno przylegają do ciała. Kiedy znajdziemy się w wodzie, źle dopasowana kamizelka może nawet pogarszać sytuację. W miarę naszych możliwości przed wypłynięciem ocenimy również stan techniczny naszego sprzętu. Jeśli stan kamizelki czy łódki budzi zastrzeżenia, nie wahajcie się prosić o inny egzemplarz.

Zobacz też o czym warto pamiętać, gdy spędzamy czas nad wodą: Bezpieczeństwo nad wodą – 4 ważne rady!

Jak zachowywać się, wypływając na szersze wody?

Jeżeli planujecie wypłynąć na dłużej niż godzinę,  bezwzględnie należy zapoznać się z prognozą pogody. Będąc na wodzie, trzeba również zwracać baczną uwagę na wygląd nieba.  Burzowe chmury najbardziej lubią się pojawiać w upalne dni.

Jeżeli planujecie dalszy wypad, koniecznie zapoznajcie się z akwenem, po którym będziecie pływać. Niezbędna będzie dobra mapa, a dodatkowo przyda się też przewodnik.

Żeglarze, którzy są najlepiej wyspecjalizowani w poruszaniu się po szlakach wodnych, korzystają z tak zwanych locji, czyli ksiąg dokładnie opisujących każdy akwen. Warto brać przykład z najlepszych!

Poznanie akwenu jeszcze na etapie planowania wyprawy pozwoli dotrzeć do najciekawszych miejsc i ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami – jak na przykład ostre kamienie tuż pod powierzchnią wody.

Wypływając, pamiętajcie też o swoich telefonach. Warto zamknąć je w szczelnych opakowaniach i zapisać numer ratunkowy. W sklepach blisko akwenu bez problemu można nabyć tańsze odpowiedniki.

Zobacz też jak pomóc osobie, która się topi: Na ratunek tonącemu!

Źródło: materiały prasowe Magnifico/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA