Jak chronić oczy przed wysuszeniem?

Pęknięte naczynko w oku może być objawem zmęczenia i nadwyrężenia wzroku./fot.Fotolia fot. Fotolia
Suche i gorące powietrze podrażnia nasze śluzówki. Z tego powody w okresie jesienno-zimowym więcej osób cierpi na zespół suchego oka. Substancją najdłużej utrzymującą efekt nawilżenia oka jest kwas hialuronowy. Jak zadbać o komfort oczu? Jakie krople wybrać?
/ 27.09.2016 13:36
Pęknięte naczynko w oku może być objawem zmęczenia i nadwyrężenia wzroku./fot.Fotolia fot. Fotolia

Jakie są objawy suchego oka?

Suche jesienno-zimowe powietrze wpływa niekorzystnie na śluzówkę oczu. Może to doprowadzić do zespołu suchego oka, który jest coraz częściej występującym schorzeniem.

Co piąty pacjent odwiedzający okulistę, skarży się na objawy z nim związane tj.:

  • kłucie,
  • swędzenie,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • przekrwione spojówki,
  • gromadzenie wydzieliny w kącikach oczu,
  • nieprzyjemne rażenie przez światło,
  • ból podczas patrzenia.

Zaczyna brakować łez, kiedy zbyt rzadko mrugamy, na przykład podczas pracy przed ekranem monitora, długiego oglądania telewizji czy czytania. Dolegliwości nasilają się, kiedy w sezonie jesienno-zimowym dogrzewamy się na wszelkie możliwe sposoby.

Zobacz też: Czy wiesz jak właściwie używać kropli do oczu?

Jak zadbać o komfort oczu?

Przede wszystkim warto zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy. W tym celu warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza – mechaniczne albo ceramiczne – do powieszenia na kaloryferze. Dobrze nawilżone powietrze nie tylko chroni przed wysuszeniem gałki ocznej, ale również korzystnie wpływa na błonę śluzową nosa i gardła.

Te działania jednak nie wystarczą, jeśli nie wspomożemy naszych przesuszonych oczu odpowiednimi preparatami.

Jak pokazują badania, substancją najdłużej utrzymującą efekt nawilżenia oka jest kwas hialuronowy. Najdłużej pozostaje na powierzchni oka, niosąc ulgę. Dzięki temu wystarczy zaaplikować go kilka razy w ciągu dnia, co ma znaczenie gdy jesteśmy w pracy. 

 W trakcie pracy przed komputerem,  należy pamiętać o robieniu kilkuminutowych przerw, podczas których wzrok najlepiej skierować za okno lub w odległy kąt pokoju i pomrugać powiekami przez chwilę. Oczy należy chronić również przed dymem tytoniowym i innymi czynnikami drażniącymi. Te kilka prostych zabiegów i odpowiednie nawilżenie pomogą naszym oczom zdrowo przetrwać zimę.

Jakie krople wybrać?

Wybierając krople, warto zwrócić uwagę, by preparat nie zawierał konserwantów, co jest szczególnie istotne dla alergików, osób o szczególnie wrażliwych oczach i noszących soczewki kontaktowe.

Odpowiednio dobrane „sztuczne łzy” właściwie nawilżają i odżywiają powierzchnię gałki ocznej, nie zaburzając widzenia. Warto zapytać farmaceutę, które krople pozwalają na utrzymanie gładkiej i przejrzystej rogówki, a także wybrać preparat w sterylnymi bezpiecznym opakowaniu, uniemożliwiającym rozwój bakterii i drobnoustrojów wewnątrz flakonu.

Zobacz też: Chroń swoje oczy przed komputerem!

Źródło: informacja prasowa/ esz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA