Jak działa surowica?

Jak działa surowica?/fot. Fotolia
Surowica jest składnikiem krwi, która służy do leczenia m.in. tężca, wścieklizny, ukąszeń jadowitych zwierząt i błonicy. Dzięki swoim właściwościom leczniczym surowica pomaga zneutralizować toksyny bakteryjne. Jak działa surowica? Z jakim ryzykiem wiąże się stosowanie surowicy?
/ 03.10.2011 10:11
Jak działa surowica?/fot. Fotolia

Życiodajny skład surowicy

Krew jest zbiorem wielu substancji oraz komórek. Należą do niej woda, komórki krwi (białe czerwone i płytki), pochodne fibryny, przeciwciała i wiele innych. Kiedy z krwi zabierzemy komórki, powstanie osocze, a gdy usunie się jeszcze substancje odpowiedzialne za krzepnięcie, powstanie surowica.

Surowica zawiera wodę oraz białka, przeciwciała, tłuszcze i mikroelementy.

Zobacz też: dział Zatrucie

Jaką część z tych substancji można stosować w leczeniu?

Do leczenia używa się surowicy, w której rozpuszczone są przeciwciała skierowane przeciwko patogenom. Najpierw zwierzęciu podaje się szczepionkę, dzięki której produkuje ono specyficzne przeciwciała. Następnie z jego krwi produkuje się surowicę, którą można przetaczać człowiekowi. Surowica dzięki swoim właściwościom leczniczym pomaga zneutralizować toksyny bakteryjne.

Co leczy surowica?

Do schorzeń, które leczy się surowicami, należą:

Odpowiedź immunologiczna na te rodzaje patogenów często nie jest na tyle intensywna, by doprowadzić do samoistnej produkcji bardzo dużej ilości przeciwciał, nawet przy prawidłowo prowadzonej terapii innymi środkami. Ważne jest szybkie rozpoznanie tych chorób, by móc sprawnie przeprowadzić terapię surowicami. Wówczas surowica może łączyć się z daną cząsteczką i neutralizować ją, a następnie prezentować komórkom odpornościowym organizmu człowieka.

Zobacz też: Domowe odtrutki - jak je stosować?

Ryzyko

Surowice, jak wszystkie inne leki, mają działania niepożądane. Jest to materiał od obcego gatunkowo stworzenia i zawiera w swoim składzie białka, więc może powodować silne reakcje alergiczne, które mogą pojawić się od kilku sekund do kilkunastu dni po przetoczeniu surowicy. Z tego powodu pacjenci poddawani tego typu terapii są szczegółowo monitorowani.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA