Co zrobić, gdy już wiesz, że woda nadejdzie?
Jeżeli wiadomo, że wkrótce nadejdzie powódź, trzeba podjąć szereg działań, które mają na celu ochronę dobytku przed skutkami kataklizmu.
Przede wszystkim konieczne jest przygotowanie worków z piaskiem. Wszystkie cenne przedmioty (zwłaszcza dokumenty) należy przenieść na wyższe kondygnacje domu. Jeżeli w gospodarstwie znajdują się zwierzęta, należy znaleźć dla nich bezpieczne schronienie lub przynajmniej pozostawić je luzem, aby w razie nadejścia zagrożenia mogły ratować się same.
Warto też w miarę możliwości zabezpieczyć pojazdy oraz narzędzia i maszyny rolnicze. Wszelkie substancje, które mogą być toksyczne (rozpuszczalniki, środki owadobójcze, nawozy, detergenty) należy usunąć z najbliższego otoczenia lub zabezpieczyć przed możliwością przedostania się do wody i skażenia środowiska (po ustąpieniu powodzi toksyny mogą przeniknąć do wód gruntowych).
Trzeba również wyłączyć urządzenia elektryczne oraz zamknąć zawory gazowe. Należy też przygotować się do ucieczki z zalanych terenów – na wszelki wypadek najlepiej zaplanować kilka dróg ewakuacji.
Zobacz też: Powódź - jak się ratować?
Co warto mieć pod ręką, kiedy zbliża się zagrożenie?
Przed nadejściem katastrofy należy zgromadzić w bezpiecznym miejscu następujące rzeczy:
- telefon komórkowy;
- radio i latarki na baterie;
- zapasowe baterie;
- apteczkę pierwszej pomocy (środki opatrunkowe i dezynfekujące);
- zapas jedzenia i wody pitnej;
- ciepłe ubrania;
- śpiwory, koce.
Jeżeli któryś z domowników cierpi na przewlekłą chorobę wymagającą przyjmowania leków (astma, cukrzyca, epilepsja itp.), należy zabrać je ze sobą, ponieważ mogą być potrzebne zanim nadejdzie pomoc.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!