fot. Fotolia
Apteczka
Podręczną apteczkę zawsze warto mieć, do apteki często jest daleko, i o ile nie jesteś w Sopocie, raczej nie jest czynna do 22.00. Z kolei za granicą nie wszędzie znajdziesz aptekę, leki są często dużo droższe i nie znasz lokalnych marek, a wytłumaczenie farmaceutce w małym, włoskim miasteczku czego dokładnie potrzebujesz, może wymagać sporo czasu i kreatywności.
Co warto zabrać do apteczki?
• Plastry i bandaż elastyczny
• Krem lub żel na urazy i stłuczenia
• Tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
• Spray na katar
• Tabletki na ból gardła
• Preparat przeciw biegunce
• Preparat na zaparcia
• Kremy z wysokim filtrem i maść lub spray na oparzenia z pantenolem
Jeżeli wyjeżdżasz w egzotyczne miejsce – dowiedz się dużo wcześniej w Instytucie Medycyny Tropikalnej o obowiązujące i zalecane szczepienia.
Środki przeciwko owadom
Niestety komary, meszki i kleszcze nie szanują twoich wakacji i potrafią zepsuć humor. Aby na wieczornym ognisku na plaży albo na wyprawie na grzyby nie stresować się chmarami owadów i nie bać się przenoszących groźne choroby kleszczy, koniecznie zabierz środki na owady:
- w formie sprayu jeżeli chcesz zabezpieczać się szybko i masz różne warstwy odzieży,
- w formie kremu gdy będziesz miał zazwyczaj odsłonięte ciało, mają one też tę zaletę, że zazwyczaj mniej intensywnie pachną niż spraye,
- w formie wtyczek do kontaktu gdy chcesz spać spokojnie,
- w formie dymiących spirali gdy planujesz długie wieczory na tarasie.
Aby uniknąć kleszczy, do lasu zakładaj wyższe buty i skarpetki, bo kleszcze czekają na ofiarę w trawie lub niskich krzakach (nie spadają z drzew). Jeżeli już złapiesz kleszcza, najlepiej usunąć go specjalnym przyrządem – w formie haczyka z nacięciem (kleszczołapki) lub urządzenia podobnego do strzykawki, które zasysa powietrze. Nigdy nie smaruj kleszcza żadną substancją (to nie pomaga, a może zaszkodzić). Pamiętaj jednak, że jeżeli pojawi się zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, musisz niestety jak najszybciej iść do lekarza. Można też kupić w aptece testy na boreliozę – bada się wyjętego kleszcza.
Zobacz też: Co potrafią psy ratownicze?
Pomoc za granicą
Polisa i EKUZ
Polisę za granicą po prostu trzeba mieć, nie jest to duży wydatek, a chroni nas przed olbrzymimi kosztami w razie kontuzji lub wypadku. Jeżeli kupujesz wycieczkę w biurze podróży, koniecznie sprawdź zakres i kwoty ubezpieczenia. Sprawdź, czy ubezpieczenie oferowane przez organizatora obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportów, np. nurkowania, czy kitesurfingu.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatnie wydawana w oddziałach NFZ. Uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii. Niestety poszczególne kraje różnią się zakresem bezpłatnych świadczeń oraz sposobem korzystania ze świadczeń, na przykład mogą one wymagać zapłacenia, a potem w Polsce otrzymasz zwrot wydatków na podstawie rachunków. Warto ją jednak mieć z jednego powodu - w przypadku dłuższego leczenia, komercyjne ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów, a jest szansa, że pokryje je EKUZ. Więcej informacji można uzyskać w oddziale NFZ lub na www.ekuz.nfz.gov.pl.
Karta ICE
To plastikowa karta, z międzynarodowym oznaczeniem „in case of emergency” (w razie wypadku), zawierająca kontakty do 3 osób, które należy powiadomić w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Kartę ICE można kupić za 5 zł w oddziałach PCK lub na stronie www.pck.pl.
Warto również w telefonie dopisać skrót ICE przy kontaktach do osób, które chcemy zawiadomić w razie wypadku.
Zobacz też: Dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia
Źródło: Agencja EDITENTER/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!