Jak zadbać o bezpieczeństwo ratowników?

Ocena miejsca zdarzenia powinna być pierwszą czynnością, wykonaną przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy
Podczas udzielania pierwszej pomocy najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa zarówno osoby poszkodowanej, jak i ratowników. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na niebezpieczeństwo zakażenia wirusami - w tym HIV i HCV. Dlatego podczas udzielana pierwszej pomocy warto mieć na rękach rękawiczki ochronne, a na ustach maseczkę.
/ 10.10.2010 20:33
Ocena miejsca zdarzenia powinna być pierwszą czynnością, wykonaną przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Ratując czyjeś życie, trzeba przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli osoba ratująca dozna urazu podczas udzielania pierwszej pomocy, to służby ratunkowe, które przybędą na miejsce wypadku będą musiały ratować życie nie tylko osoby poszkodowanej, ale również osoby, która próbowała ją ratować. Może to zmniejszyć szansę przeżycia obu osób.

Pamiętaj! W takich przypadkach życie ratownika jest ważniejsze niż życie osoby ratowanej. Narażając własne życie, zmniejszasz szansę przeżycia osoby poszkodowanej.

Sprawdź: Jak ocenić stan poszkodowanego

Ocena miejsca wypadku

Znajdując się w miejscu zdarzenia, należy ocenić zagrożenie bezpieczeństwa własnego, innych ratowników i ofiar zdarzenia. Należy zwrócić uwagę na natężenie ruchu ulicznego, możliwe zagrożenia (wybuch, porażenie prądem, zatrucie wziewne). Należy również ocenić warunki pogodowe, a także – co również istotne – nastawienie otoczenia. Czasem zdarza się, że osoby będące ofiarami, sprawcami bądź świadkami zagrożenia mogą być agresywne. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, wezwijmy odpowiednie służby (policję, straż pożarną, służby techniczne).

Pamiętaj! Najpierw wzywasz pomoc, a dopiero później udzielasz pierwszej pomocy. Pamiętaj o podaniu dokładnej liczby poszkodowanych oraz – w razie potrzeby – o konieczności użycia specjalistycznego sprzętu, np. do wyciągania z samochodów ofiar wypadków drogowych.

Ryzyko zakażenia HIV, HBV, HCV 

Ze względu na duże ryzyko zakażenia m.in. wirusami HIV, HBV, HCV (tj. wirusami przenoszonymi m.in. poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej), zanim udzielimy pierwszej pomocy załóżmy rękawiczki ochronne. Powinny być one jednorazowego użytku, najlepiej lateksowe. W przypadku ich uszkodzenia, należy je zdjąć i założyć nowe.

Pamiętaj! Podczas udzielania pomocy kontakt z wydzieliną mają nie tylko dłonie, ale także usta (na przykład w czasie stosowania metody usta-usta). W takich sytuacjach zaleca się używanie maseczek ochronnych.

Polecamy: Najczęstsze obrażenia po wypadkach komunikacyjnych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA