Osoby z wrodzoną łamliwością kości są narażone na liczne złamania, a także krwawienia, siniaki i urazy /fot. Fotolia

Jak założyć opatrunek uciskowy?

Zdarza się, że jesteśmy świadkami jakiegoś wypadku, w wyniku którego poszkodowany dostaje krwotoku. Co w takiej sytuacji robić? Poniżej przedstawiamy instrukcję zakładania opatrunku uciskowego. Jak go założyć opatrunek uciskowy i opaskę uciskową?
/ 12.08.2011 13:55
Osoby z wrodzoną łamliwością kości są narażone na liczne złamania, a także krwawienia, siniaki i urazy /fot. Fotolia

Krwotok? Bez paniki!

Jeśli u poszkodowany wystąpi krwotok, powinniśmy przede wszystkim opanować się i zachować spokój. Upływ krwi możemy zatrzymać uciskając palcami krwawiące naczynie lub założyć opatrunek uciskowy/opaskę uciskową. Jeśli krwotok pochodzi z rany na którejś z kończyn, należy umieścić ją ku górze.

Zobacz też: ABC krwotoków

Jak założyć opatrunek uciskowy?

Do rany przykładamy jałową gazę, którą przykrywamy watą lub ligniną, a następnie całość mocno bandażujemy. Jeśli opatrunek przesiąknie krwią – dokładamy waty bądź ligniny i ponownie mocno bandażujemy.

Do przyjazdu karetki ranny powinien leżeć okryty czymś ciepłym. Można podać mu ciepły płyn do picia. W przypadku dużego krwawienia poszkodowanego należy transportować do szpitala jedynie w pozycji leżącej.

Zobacz też: Co trzeba umieć, by uratować ludzkie życie?

Jak założyć opaskę uciskową?

Opaskę stosuję się jedynie w przypadkach obcięcia, zmiażdżenia lub oderwania kończyny. Jeśli w inny sposób nie jesteśmy zatamować krwawienia u poszkodowanego opatrunkiem uciskowym, przystępujemy do założenia opaski uciskowej.

Opaskę uciskową zakładamy na rękę lub nogę oraz w miejscach powyżej połowy ramienia i powyżej połowy uda.

Opaska umieszczana jest nad raną w odległości około 5 cm d niej. W przypadku, gdy nie daje to efektów, możemy umieścić opatrunek w odległości 10 cm od rany. Ucisk spowodowany opaską powoduje ściśnięcie naczyń krwionośnych nad zranieniem.

Musimy pamiętać, by przed założeniem opaski umieścić pod nią swojego rodzaju podkładkę – może to być np. ręcznik czy chusta. Następnie na tym owijamy kilkukrotnie opaskę i silnie zaciskamy.

W efekcie kończyna zaczyna blednąć, a krwotok ustaje, co jest dobrym znakiem, gdyż świadczy to o poprawnym założeniu opaski uciskowej.

Co najlepiej może posłużyć za opaskę uciskową, gdy nie mamy profesjonalnej opaski pod ręką? Może to być np. szeroka taśma gumowa. Niewskazane jest używanie pasków, sznurków czy innych nieelastycznych materiałów!

Bardzo ważne jest, by opaska uciskała kończynę poszkodowanego nie dłużej niż 60-90 minut, ponieważ dłuższy okres czasu może spowodować martwicę tkanek. Po założeniu opaski należy zanotować godzinę jej założenia. Opaskę zdjąć powinien jedynie lekarz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!