Ból wiąże się z nerwami
Nerwy przewodzące czucie z klatki piersiowej zbierają informację z wielu narządów, m. in. z serca, płuc, przełyku i dużych naczyń. Z tego powodu ból w klatce piersiowej może być objawem różnych chorób.
Najgroźniejsze stany będące jego powodem związane są z układem krążenia.
Zobacz też: Czym jest tamponada serca?
Ból dławicowy
Szczególnie należy wymienić tutaj ból dławicowy (wieńcowy). Jest to typowy ból dla układu krążenia o charakterze piekącym, uciskającym lub rozpierającym. Zlokalizowany tuż za mostkiem i ustępujący po odpoczynku (jeśli wystąpił podczas aktywności fizycznej) lub po zażyciu nitrogliceryny. Może promieniować do lewej ręki, a czasem nawet do żuchwy.
Uwaga! Jeśli ból nie przechodzi mimo odpoczynku lub zażycia nitrogliceryny, a towarzyszy mu duszność oraz nasilony lęk, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ może on być w wówczas objawem zawału!
Czy to tętniak aorty?
Niezwykle groźnym stanem jest wystąpienie gwałtownego i rozdzierającego bólu w klatce piersiowej, którzy chorzy mogą opisywać jako kłucie lub szarpanie występujące w okolicy przedsercowej lub miedzy łopatkami. Jest on charakterystyczny dla rozwarstwiającego się tętniaka aorty.
W przypadku wystąpienia takiego bólu należy również natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, ponieważ jest to schorzenie związane z wysoką śmiertelnością!
Zator i żylaki
Inną istotną przyczyną pochodzącą z układu krążenia jest zator tętnicy płucnej. Jest to stan, który charakteryzuje się tym, że występuje często u chorych z żylakami podudzi, a w obrazie klinicznym nad bólem w klatce piersiowej dominuje nasilona duszność. Podobnie jak w dwóch wcześniejszych przypadkach wymaga on natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Choroby z poza układu krążenia
Z kolei do schorzeń, które również mogą przebiegać z bólem w klatce piersiowej, lecz ich przyczyna nie leży już w układzie krążenia (przez co nie zagrażają one życiu bezpośrednio), należą m. in.:
- choroba wrzodowa żołądka,
- przepuklina roztworu przełykowego,
- zapalenie przełyku,
- choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa,
- nieżyt żołądka,
- półpasiec,
- zapalenie opłucnej,
- uraz żeber.
Są to również stany wymagające interwencji lekarskiej i odpowiedniego leczenia, lecz w ich przypadku spokojnie możemy udać się z naszymi problemami do swojego lekarza rodzinnego nie angażując w to pogotowia ratunkowego.
Zobacz też: Kołatanie serca - czy to coś groźnego?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!