Na czym polega praca dyspozytora karetek?

Na czym polega praca dyspozytora karetek?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Dyspozytor karetek ma za zadanie szybko wysyłać pomoc (ambulanse, śmigłowce ratunkowe) na miejsce zdarzenia, by uratować poszkodowanych. Dyspozytor pomaga również przez telefon świadkom zdarzenia: udziela rad i tłumaczy, jak postępować z chorymi. Jak powinno się rozmawiać z dyspozytorem karetek?
/ 02.11.2011 11:23
Na czym polega praca dyspozytora karetek?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Stres po obu stronach słuchawki

Dzwonienie po karetkę nigdy nie jest proste i przyjemne. Fachowa pomoc medyczna jest potrzebna, gdy ktoś jest w poważnym niebezpieczeństwie – osoba dzwoniąca po karetkę jest więc często poddana dużemu stresowi, a nawet może być w szoku i w związku z tym nie przedstawiać realnie zaistniałej sytuacji. Taka jest codzienność pracy dyspozytora karetek.

Zachować zimną krew

Dyspozytor karetek każdego dnia odbiera setki telefonów. Nie każdy przypadek kwalifikuje się do wysłania zespołu ratowników medycznych lub lekarza. Dyspozytorzy są najczęściej osobami z dużym doświadczeniem w służbach ratowniczych, którzy przeszli dodatkowe kursy, by móc sprawnie radzić sobie w stresujących sytuacjach, gdzie stawką jest ludzkie życie.

Zobacz też: Jak prawidłowo wezwać karetkę?

Nie płacz – działaj!

Jeśli dzwonisz po karetkę, bardzo wiele zależy od Twojej współpracy z dyspozytorem. Temu bowiem będzie trudno udzielić pomocy, gdy w słuchawce usłyszy tylko krzyk lub płacz.

Pomożesz mu znacznie w pracy, kiedy zainteresujesz się stanem chorego, podejdziesz, sprawdzisz podstawowe czynności życiowe. 

Kiedy zadzwonisz po pogotowie, spokojnie i swoimi słowami powiedz co się stało, w jakim stanie są poszkodowani oraz ilu ich jest. Nie zapomnij podać swoich danych oraz miejsca zdarzenia.

Dyspozytor będzie Ci zadawał pytania i w ten sposób uzyska ważne odpowiedzi, jeśli będziesz z nim właściwie współpracować. Pamiętaj, że wszystkie zadawane przez dyspozytora pytania są zasadne i pomogą w odpowiednim udzieleniu pomocy poszkodowanemu.

Czy dyspozytor może odmówić wysłania karetki?

Dyspozytor karetki ma pod swoimi skrzydłami pewien obszar oraz bazę karetek, z której wysyła ambulans we wskazane miejsce. Musi dobrze przemyśleć wysłanie pojazdu, by w razie poważnego wypadku czy nagłego stanu móc nieść pomoc najciężej chorym. Dlatego też czasem możesz spotkać się z odmową przyjazdu karetki (gdy jest ona potrzebna dla ciężej chorych).

Zobacz też: Wzywanie karetki krok po kroku (galeria)

Udzielić szybkiej pomocy

Zdarzają się sytuacje, kiedy dojazd karetki jest ograniczony czasowo, a pomoc musi zostać udzielona natychmiast. Nieoceniona może być wówczas pomoc dyspozytora.

Dyspozytor ma przeszkolenie medyczne i może w ogromnym stopniu pomóc świadkom zdarzenia w niesieniu pomocy ofiarom. Spokojne tłumaczenie algorytmów postępowania, odpowiednie motywowanie  i współpraca mogą uratować życie poszkodowanych.

Jeśli więc jesteś świadkiem wypadku i nie wiesz co robić, nie bój się zadzwonić po pogotowie i poprosić dyspozytora o pomoc i wskazówki!

Pogotowie lotnicze

Oprócz karetek pogotowia odpowiedni dyspozytorzy zajmują się wysyłaniem śmigłowców ratunkowych w miejsca niedostępne dla karetek, gdy odległość dla samochodu jest zbyt duża lub istnieje podejrzenie, że chory nie przeżyje długiego transportu.

Dzięki nowoczesnym helikopterom i przeszkolonym dyspozytorom coraz więcej osób w ciężkim stanie ma szansę na przeżycie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA