Reklama

Pomóż pogryzionemu!
Nawet niewielkie otarcie może sprawić, że do organizmu dostaną się drobnoustroje. Krwawienie występujące po ukąszeniu powoduje wypłukanie drobnoustrojów chorobotwórczych z obrębu rany. Dlatego właśnie działa ono korzystnie na jej oczyszczenie.
Właściwym postępowaniem w przypadku pogryzienia przez dzikie zwierzę jest obfite przemycie rany gorącą wodą z mydłem lub innym środkiem odkażającym. Jedynie poważne krwawienie wymaga zaopatrzenia na miejscu. Jeśli masz do dyspozycji jałowe gaziki, przykryj nimi ranę, a poszkodowanego przetransportuj do lekarza.
Zobacz też: Obrzęk krtani - uważaj na żądlące owady!
Gdy zagraża tężec…
To, czego nie widać, może być najbardziej groźne. Jest tak dokładnie w przypadku pokąsania przez dzikie zwierzę – bolesne rany są jedynie zewnętrznym odzwierciedleniem mikroskopijnych zagrożeń.
W trakcie takiego zdarzenia istnieje możliwość zarażenia się wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi, których patogeny znajdują się w ślinie zwierzęcia. Należy do nich tężec – choroba, w której organizm reaguje na trujące jady wydzielane przez atakującą bakterię.
Na szczęście dzieci i młodzież są uodpornione na tężec dzięki szczepieniom. W przypadku osób dorosłych po ukąszeniu konieczna jest konsultacja lekarska, a następnie uodpornienie czynne lub bierne w zależności od zagrożenia oraz ostatniej daty szczepienia.
Zobacz też: Tężec - co warto wiedzieć?
Uwaga na wściekliznę!
Wścieklizna jest chorobą najczęściej kojarzoną z pokąsaniem przez dzikie zwierzę, najczęściej psy lub lisy. Infekcja przenosi się przez uszkodzoną w trakcie ukąszenia skórę.
W miarę możliwości i bez narażania się na niebezpieczeństwo należy złapać i odizolować zwierzę (nie zabijać!) w celu przeprowadzenia kontroli weterynaryjnej. Wirus powoduje infekcję szerzącą się poprzez włókna nerwowe i zajmującą kolejne nerwy, przez co okres jej wylęgania jest stosunkowo długi. Ciężkość infekcji zależy od umiejscowienia i głębokości rany. Może rozwijać się pobudzenie ruchowe, światłowstręt, wodowstręt oraz drgawki. Niezmiernie istotne jest pilne uzyskanie konsultacji lekarskiej.
Po pogryzieniu stosuje się uodpornienie czynne, które jest obarczone działaniami niepożądanymi i bierne – stosowane w każdym przypadku.
Obserwacja w kierunku tularemii
Tularemia, choroba wywoływana przez pałeczkę Francisella tularensis, występuje głównie na zalesionych i wiejskich terenach północnej Polski. Człowiek zaraża się głównie poprzez gryzonie, ale źródło zakażenia stanowić mogą również psy, koty czy kleszcze.
Na zainfekowanej bakterią skórze pojawia się zmiana, a okoliczne węzły chłonne ulegają powiększeniu. Ze zmiany skórnej powstaje krosta, a w kolejności niegojące się owrzodzenie. Często dodatkowo rozwija się zapalenie płuc. Inne drogi przenoszenia zarazków stają się przyczyną innych, specyficznych objawów narządowych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!