W miejscu, gdzie użądli osa, pojawia się zwykle miejscowa reakcja skórna: opuchlizna i zaczerwienienie. Samo użądlenie wiąże się zaś z silnym, nagle pojawiającym się, piekącym bólem. Jak wówczas postępować i co przyniesie szybką ulgę?
Sprawdzone środki na ukąszenia:
Spis treści:
- Co robić, gdy użądli osa
- Co robić, gdy dziecko użądli osa
- Opuchlizna po ukąszeniu osy u dziecka
- Opuchlizna po ukąszeniu osy u dorosłego
- Opuchlizna po ukąszeniu - domowe sposoby na jej zniknięcie
- Co stosować na ból po ukąszeniu
Co robić, gdy użądli osa
- Pierwszym, o czym warto pamiętać, to to, że osa może użądlić nas powtórnie – jeśli więc zrobi to raz, lepiej oddalić się w bezpieczniejsze miejsce.
- Po ukąszeniu warto sprawdzić, czy w ciele nie zostało żądło. Osy podczas ataku wprawdzie go nie gubią, ale może się ono złamać i zostać w skórze. Jeśli tak się stanie, najlepiej usunąć je paznokciami lub igłą.
- Miejsce użądlenia powinniśmy przemyć środkiem odkażającym: spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, by zapobiec zakażeniu bakteryjnemu.
- Opuchliznę warto schłodzić – możemy trzymać przy niej pół godziny zimny okład (mokrą ściereczkę lub lód owinięty materiałem, które będziemy co jakiś czas wymieniać, by wciąż były chłodne).
- Zapobiegawczo, by uniknąć reakcji alergicznej, po użądleniu osy poleca się też wypić wapno.
Pamiętajmy, że osoby, które są uczulone na jad osy lub pszczoły, powinny mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, która zapobiegnie wstrząsowi anafilaktycznemu. Jeśli po ukąszeniu owada mamy problemy z oddychaniem, mdlejemy, wymiotujemy, mamy przyspieszone bicie serca czy oddechu, koniecznie zadzwońmy po karetkę!
Co zrobić, gdy dziecko użądli osa
Opuchlizna po ukąszeniu osy u dziecka
Postępowanie w przypadku użądlenia u dziecka jest podobne, jak u dorosłych: rankę należy zdezynfekować, a następnie przyłożyć do niej zimny okład. Warto też dokładnie obserwować, czy maluch nie przejawia dodatkowych niepokojących objawów wskazujących na wstrząs anafilaktyczny (ten na szczęście rzadko dotyczy dzieci): zawrotów głowy, przyspieszonego bicia serca, puchnięcia języka i twarzy, problemów z oddychaniem i przełykaniem, nudności i wymiotów.
Nawet jeśli dziecko nie jest uczulone, koniecznie zawieźmy je do lekarza, jeśli zostało użądlone przez wiele owadów naraz (może to doprowadzić do reakcji toksycznej), jeśli owad ukąsił je w język, wnętrze ust, głowę, szyję lub gdy maluch go połknął.
Opuchlizna po ukąszeniu osy
Miejsce po użądleniu jest zazwyczaj zaczerwienione, opuchnięte i bolesne. Obrzęk może utrzymywać się kilka dni.
fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Opuchlizna po ukąszeniu osy - domowe sposoby
Jeśli na drugi dzień lub kilka dni po użądleniu opuchlizna nie schodzi, warto dalej regularnie stosować zimne okłady i przykładać do skóry roztwór z szałwii lub rywanolu.
Do lekarza udaj się, gdy obrzękowi towarzyszą dodatkowe objawy, np. wysypka, trudności z oddychaniem, zaburzenia widzenia, wymioty. Jak długo opuchlizna może się utrzymywać? Stan ten jest możliwy przez kilka dni, nawet do tygodnia.
Co stosować na ból po użądleniu osy
Po odkażeniu i trzymaniu zimnego okładu do ranki warto przyłożyć wacik nasączony octem lub sokiem z cytryny, które zneutralizują silnie zasadowy jad osy i przyniosą ulgę w bólu.
Dodatkowo, jeśli dokucza nam stan zapalny i świąd skóry, możemy kupić w aptece leki antyhistaminowe bez recepty, na przykład w postaci maści łagodzących.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.08.2018.
Powinno cię zainteresować:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!