Pierwsza pomoc na wsi

O czym warto pamiętać, aby pobyt na wsi był bezpieczny?/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Wakacje na wsi dostarczają zupełnie innych przeżyć niż wypad w góry lub nad morze. Kontakt z naturą poprawia samopoczucie i wzmacnia odporność. O czym należy pamiętać, żeby wakacje na wsi nie skończyły się urazem? Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku?
/ 26.09.2016 13:58
O czym warto pamiętać, aby pobyt na wsi był bezpieczny?/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Skaleczenia

Drobne zranienia są nieodłącznym elementem codzienności – wystarczy chwila nieuwagi. Pierwsza pomoc przy skaleczeniu polega na zdezynfekowaniu i przyłożeniu warstwy jałowej gazy. Delikatny ucisk powinien zatamować krwawienie. Aby rana nie została zanieczyszczona, należy założyć sterylny opatrunek.

Zazwyczaj skaleczenia goją się szybko i bez problemów, jednak z poważniejszymi ranami należy zgłosić się do lekarza.

Tężec

Tężec jest ciężką chorobą bakteryjną, wywołaną przez laseczki tężca (Clostridium tetani). Groźne bakterie występują przede wszystkim w glebie. Produkują silną truciznę, która wywołuje gorączkę, bolesne napady skurczów mięśni szkieletowych, zaburzenia rytmu serca, a także niedotlenienie mózgu. Choroba często prowadzi do zgonu, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka.

Każde zranienie, które zostało zanieczyszczone glebą lub kurzem może stać się źródłem zakażenia laseczkami tężca.

W Polsce obowiązkowym programem szczepień przeciwtężcowych objęte są osoby do lat 18. Dzięki temu dzieci są zabezpieczone przed chorobą. Osoby dorosłe powinny przyjmować przypominającą dawkę szczepionki co 10 lat. Niestety wielu z nas bagatelizuje zagrożenie.Jeżeli poszkodowany nie był szczepiony, wówczas lekarze podają surowicę przeciwtężcową wraz z pierwszą dawką szczepionki.

Polecamy: Tężec - co warto wiedzieć?

Urazy

Do najczęstszych urazów, do których dochodzi w czasie wakacji należą skręcenia i złamania.

Skręcenie to uszkodzenie tkanek miękkich w obrębie stawu. Objawami skręcenia stawu są: ostry ból utrudniający chodzenie, obrzęk, krwiak.

Leczenie urazu polega na unieruchomieniu stawu bandażem elastycznym lub opaską (nawet na kilka tygodni). Skręcenie nie wymaga hospitalizacji, warto jednak zgłosić się do lekarza, żeby uniknąć poważnych powikłań.

Natomiast złamanie to poważniejszy uraz, który polega na uszkodzeniu kości. Towarzyszą mu: ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości i zniekształcenie złamanej kończyny oraz krwawienie lub zasinienie w okolicy złamania.

W przypadku złamania konieczna jest pomoc medyczna. Nie wolno samodzielnie „nastawiać” kości, zwłaszcza jeżeli kończyna jest ułożona nienaturalnie.     

Jeżeli urazowi towarzyszy krwawienie, należy zatamować je przy pomocy jałowego opatrunku uciskowego. Złamaną kończynę należy unieruchomić w zastanej pozycji. W tym celu trzeba usztywnić dwa stawy sąsiadujące ze złamaniem.

W razie podejrzenia złamania kręgosłupa lub miednicy, nie wolno przemieszczać poszkodowanego (chyba, że pozostawienie go w miejscu, gdzie doszło do urazu zagraża jego życiu).

Niebezpieczne maszyny i narzędzia rolnicze

Przepisy prawne nakładają na rolników obowiązek należytego zabezpieczenia wszelkich niebezpiecznych maszyn urządzeniami ochronnymi. Dziecięca ciekawość nie zna jednak granic, ponadto maluchy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie może spowodować zabawa w pobliżu maszyn i narzędzi rolniczych.

Aby wakacje dziecka na wsi były udane, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa:

  • Należy uniemożliwić dziecku dostęp do pomieszczenia, w którym przechowywane są niebezpieczne narzędzia i maszyny (drewutnia, sieczkarnia, młockarnia, warsztat);
  • Maszyny rolnicze i pojazdy powinny być zawsze zabezpieczone przed dzieckiem oraz unieruchomione;
  • Nie należy pozostawiać niezabezpieczonych pojemników ze środkami chemicznymi (nawozami, środkami ochrony roślin);
  • Trzeba zwrócić szczególną uwagę na znajdujące się na podwórku ciężkie przedmioty (stosy luźnego drewna, skrzynie, beczki), które dziecko mogłoby zrzucić na siebie;
  • Nie należy przydzielać dziecku zadań przy niebezpiecznych pracach rolniczych;
  • Należy pouczyć dziecko, by w okresie żniw nie bawiło się w zbożu, gdyż może się to skończyć tragedią.

Ukąszenia owadów

Użądlenie pszczoły lub osy wywołuje ból, zaczerwienienie skóry i opuchliznę. Jeżeli owad pozostawił w skórze żądło, należy niezwłocznie je usunąć. W tym celu trzeba chwycić je pesetą i wyrwać zdecydowanym ruchem. Zimne okłady pomogą zmniejszyć obrzęk i złagodzą ból. Jeżeli u ukąszonej osoby wystąpią niepokojące objawy: dreszcze, ból w klatce piersiowej, duszności, należy niezwłocznie wezwać lekarza.

Ugryzienia komarów wywołują świąd i zaczerwienienie. Nie wolno rozdrapywać rany, gdyż może to umożliwić wniknięcie bakteriom do organizmu. Należy zastosować preparat łagodzący swędzenie, można też przykleić plaster. Warto zaopatrzyć się w środek odstraszający natrętne owady.

Alergia

Wypoczynek na wsi może dostarczyć niemiłych wrażeń alergikom. Lato jest okresem intensywnego pylenia traw i innych roślin, w związku z czym mogą nasilać się nieprzyjemne objawy alergii. Również wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe oraz uczulenia na jad owadów mogą dać się we znaki. Warto zaopatrzyć domową apteczkę w leki przeciwalergiczne lub preparaty homeopatyczne zwalczające skutki alergii.

Polecamy: Czym jest alergia pokarmowa?

Skoki na główkę

Podczas wakacyjnego wypoczynku na wsi częste są wypady nad wodę. Niestety dobra zabawa może zakończyć się tragedią. Skoki na główkę często skutkują poważnymi urazami głowy i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym, co prowadzi do paraliżu.

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że nie warto ryzykować zdrowia dla skoku do wody. Zwłaszcza, jeśli kąpielisko nie jest strzeżone.

Jeśli jesteśmy świadkami niefortunnego skoku na główkę, należy niezwłocznie wydobyć poszkodowanego na brzeg i wezwać pomoc. Jeżeli osoba ratowana nie oddycha, należy prowadzić resuscytację do momentu przywrócenia krążenia lub do przyjazdu karetki pogotowia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA