Niektóre podgrzybki mogą być trujące. Kiedy szkodzą i jak je rozpoznać?

podgrzybek trujący fot. Adobe Stock, Roman
Podgrzybki to smaczne jadalne grzyby, jednak nieprawidłowo przygotowane mogą być trujące. Także nazywane potocznie podgrzybkami, niektóre gatunki borowików są szkodliwe dla człowieka. Podgrzybki trujące mogą wywoływać objawy takie jak biegunka, wymioty, bóle brzucha, a czasem poważniejsze dolegliwości, nawet zagrażające życiu.
/ 31.08.2023 05:55
podgrzybek trujący fot. Adobe Stock, Roman

Podgrzybki to jedne z najchętniej poszukiwanych w lasach jadalne grzyby. Mają wyrazisty smak i zapach, ale też wiele cennych dla zdrowia składników. Podgrzybki należą do rodziny borowikowatych. Główni przedstawiciele to podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, podgrzybek złotawy i podgrzybek żeberkowaty. Sprawdź, czy podgrzybki mogą być trujące.

Spis treści:

  1. Czy podgrzybek może być trujący?
  2. Podgrzybek trujący – jak wygląda?
  3. Podgrzybek trujący – objawy zatrucia

Czy podgrzybek może być trujący?

Podgrzybki nie są grzybami trującymi, ale zjedzone w postaci surowej mogą powodować zatrucie. Podgrzybkami potocznie nazywa się również borowiki — niektóre z nich są trujące, szczególnie niebezpieczny jest borowik szatański. Szkodliwy dla organizmu jest także podgrzybek siniak (borowik ponury). Jakie jeszcze podgrzybki mogą szkodzić? Unikaj zrywania okazów rosnących blisko ruchliwych dróg, ponieważ podobnie jak inne grzyby mają zdolność gromadzenia metali ciężkich, które są dla człowieka toksyczne. 

Pamiętaj, że wbrew powszechnej opinii grzyby z gąbką również mogą być bardzo szkodliwe dla człowieka. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Trujące i niejadalne grzyby z gąbką

Podgrzybek trujący – jak wygląda?

Podgrzybkiem trującym może być podgrzybek nieprawidłowo przygotowany, ponieważ niektóre okazy w stanie surowym są szkodliwe. Dotyczy to jednego z najbardziej cenionych grzybów jadalnych — podgrzybka brunatnego. Jest to grzyb bardzo smaczny i zdrowy, ale zjedzony bez odpowiedniego przygotowania wywoła zatrucie. Zawsze należy go przed spożyciem poddać odpowiedniej obróbce. Nie należy od nie grzybów jadalnych na surowo.

podgrzybek trujący surowy
fot. Podgrzybek brunatny jest trujący w postaci surowej / Adobe Stock, Maciej Bonk

Podgrzybek brunatny rośnie w lasach mieszanych i iglastych, najczęściej pod sosnami i świerkami. Jest bardzo pospolity w Europie. Owocniki mają od 3 do 15 cm średnicy, a trzon od 3 do 12 cm. Młode podgrzybki są niemal czarne, później robią się brązowe. Gąbka (rurki) ma kolor bardzo jasny (młode grzyby) lub żółty, a pod naciskiem sinieje.  

Podgrzybkiem trującym potocznie nazywa się borowika szatańskiego. Jest to silnie toksyczny grzyb ze względu na zawartość podrażniających przewód pokarmowy żywic oraz toksyn (muskaryny i bolesatyny). Jest bardzo podobny do poszukiwanego przez grzybiarzy borowika szlachetnego. Rośnie w lasach liściastych pod dębami i bukami. Ma nieprzyjemny smak, dlatego niektórzy zaliczają go do grzybów niejadalnych. Jest to gatunek chroniony, dlatego nie wolno go niszczyć ani zrywać. 

podgrzybek trujący szatan
fot. Borowik szatański jest grzybem trującym / Adobe Stock, Vadim

Owocniki borowika szatańskiego osiągają średnicę od 6 do 25 cm. Trzon ma od 4 do 12 cm długości. Kapelusz szatana jest jasny, szary lub żółtozielony, rurki młodych grzybów są żółte, a następnie stają się oliwkowe (sinieją pod wpływem nacisku lub uszkodzenia), trzon zaś jest różowy w środkowej części. 

Podgrzybek trujący – objawy zatrucia

Objawy zatrucia podgrzybkiem nieprawidłowo przygotowanym to przede wszystkim dolegliwości żołądkowo-jelitowe:

  • ból brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka.

Inne możliwe objawy, które towarzyszą zatruciu borowikiem szatańskim (nazywanym też podgrzybkiem trującym), to objawy zatrucia grzybami:

  • ból głowy,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • zaburzenia widzenia,
  • halucynacje,
  • łzawienie oczu,
  • rumień, 
  • potliwość,
  • spadek ciśnienia.

Zatrucie „szatanem” wymaga pilnej pomocy medycznej. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po zjedzeniu grzybów trzeba udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Należy też w miarę szybko wywołać wymioty, aby ograniczyć ilość toksyn przedostających się do krwiobiegu.

Czytaj także:
Żółte grzyby trujące i niejadalne. Niektóre przypominają smaczne i chętnie zbierane gatunki
10 najpopularniejszych mitów o grzybach w diecie. Czy wierzysz w nie tak, jak większość Polaków?
Czy grzyby szkodzą wątrobie? Kto powinien uważać
Jak grzyby wpływają na jelita i odporność? Jeśli jeszcze nie polubiłeś grzybów, to powinieneś zacząć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA