Poparzenie pokrzywą – jak długo trwa, skutki, leczenie

poparzenie pokrzywą fot. Adobe Stock
Poparzenie pokrzywą jest skutkiem działania parzących włosków pokrywających tę roślinę oraz silnych związków, które zawiera. W rezultacie na skórze powstaje bolesna, zapalna wysypka. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na poparzenie po kontakcie z pokrzywą.
/ 26.04.2021 15:37
poparzenie pokrzywą fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Poparzenie pokrzywą
  2. Poparzenie pokrzywą – jak długo trwa?
  3. Skutki poparzenia pokrzywą
  4. Leczenie poparzenia pokrzywą. Skutecznie metody

Poparzenie pokrzywą

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to wysoki jednoroczny chwast oraz roślina lecznicza. Najczęściej rośnie na terenach zacienionych i wilgotnych: w rowach, na poboczach, łąkach i w lasach. Jej łodyga i liście pokrywają parzące włoski, które wypełnione są silnymi związkami, w tym histaminą i kwasem mrówkowym.

Po kontakcie ze skórą włoski pokrzywy, będące de facto gruczołami, wstrzykują substancje powodujące przykre dolegliwości. W rezultacie na skórze pojawiają się bolesne zaczerwienienie, bąble i obrzęk, a w miejscu oparzenia da się odczuć mrowienie, pieczenie, świąd, ból i drętwienie

oparzenie pokrzywą
fot. Poparzenie pokrzywą/Adobe Stock

Poparzenie pokrzywą – jak długo trwa?

Wysypka po poparzeniu pokrzywą i inne objawy, takie jak mrowienie czy świąd, utrzymują się od kilku godzin do nawet kilku dni. Nawet gdy na skórze nie widać zaczerwienienia albo bąbli, odczuwalne mogą być inne dolegliwości w miejscu oparzenia.

Skutki poparzenia pokrzywą

Skutki poparzenia pokrzywą zależą przede wszystkim od tego, jak duża powierzchnia skóry uległa oparzeniu. Im większa, tym mogą być one poważniejsze.

Przeważnie dochodzi do niewielkiego kontaktu skóry z pokrzywą i wówczas pojawiają się miejscowe objawy: bąble, świąd, zaczerwienienie, obrzęk. Gdy doszło do narażenia na działanie pokrzywy dużych obszarów ciała, mogą rozwinąć się objawy takie jak: osłabienie i omdlenie, drżenie, trudności w koordynacji ruchowej, osłabienie mięśni, duszność. Taki stan wymaga kontaktu z lekarzem. 

Większość z nas poznaje bezbłędnie pokrzywę i unika jej dotykania. I słusznie, bo najlepszą metodą jest zapobieganie. Jeśli zamierzamy ją jednak zrywać, np. na sok z pokrzywy, to koniecznie róbmy to w rękawiczkach (ogrodowych, roboczych) i w odzieży z długimi rękawami. Niestety nie zawsze udaje się uniknąć styczności z pokrzywą.

Leczenie poparzenia pokrzywą. Skutecznie metody

Gdy doszło do poparzenia pokrzywą:

  • umyj skórę wodą z mydłem, aby usunąć parzące włoski, możesz też przetrzeć miejsce oparzenia delikatnym materiałem,
  • przyłóż chłodny okład na bolącą skórę  złagodzi dolegliwości i zmniejszy obrzęk,
  • powstrzymaj się od drapania oparzonej skóry,
  • posmaruj miejsce preparatem przeciwhistaminowym (maścią, żelem, kremem, środkiem w sprayu) – złagodzi swędzenie i inne objawy,
  • możesz zastosować maść kortykosteroidową (np. hydrokortyzon), która zmniejszy ból, świąd, obrzęk i stan zapalny,
  • możesz również użyć kremu z kalaminą – naturalną mieszanką tlenku cynku z tlenkiem żelaza, która działa przeciwświądowo i łagodzi podrażnienia,
  • śpij pod lekką pościelą i nie kąp się w gorącej wodzie, lepszy będzie chłodny prysznic,
  • możesz spróbować też preparatów łagodzących, jak aloes czy pasta z sody i wody.

W zdecydowanej większości przypadków poparzenie pokrzywą nie wymaga długotrwałego lub specjalistycznego leczenia, jednak zgłoś się do lekarza, jeśli po oparzeniu pokrzywą doszło do:

  • omdlenia,
  • drżenia ciała,
  • osłabienia siły mięśniowej,
  • problemów z koordynacją ruchową,
  • silnego obrzęku,
  • bólu brzucha,
  • trudności w oddychaniu.

Po pomoc lekarską należy się udać również wtedy, gdy objawy poparzenia pokrzywą, takie jak świąd czy zaczerwienienie, nie ustępują pomimo upływu czasu i samodzielnej kuracji. 

Czytaj także:
Domowe sposoby na oparzenia - jak uśmierzyć ból? (zioła, rośliny lecznicze)
Maści na oparzenia. Czym smarować poparzenie, a czego unikać?
Wysypka – zdjęcia, rodzaje i przyczyny (wysypka alergiczna, grudkowa, plamista)
Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA