Jak zostać ratownikiem?
Praca ratownika basenowego może wydawać się nużąca. Przez większość czasu głównym jego zadaniem jest wpatrywanie się w wodę i przywoływanie do porządku niesfornych pływaków. Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca wymagająca ogromnej odpowiedzialności.
Aby zostać ratownikiem, trzeba mieć ukończone 18 lat i umieć (oraz lubić) pływać. Należy pozytywnie zdać egzamin, który sprawdza umiejętności pływackie (tj. przepłynąć dystans 50 m kraulem ratunkowym w czasie poniżej 50 sekund, przepłynąć dystans 400 m stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut, przepłynąć 25 m pod wodą bez wynurzania się na powierzchnię i wydobyć spod wody 3 obiekty umieszczone w odległości 5 m od siebie – jeden z nich musi znajdować się w najgłębszym miejscu pływalni).
Ponadto wymagane jest zdanie kursu WOPR, który obejmuje między innymi:
- sposoby holowania osoby ratowanej,
- sposoby wyciągania z wody,
- akcje udzielania pomocy w wodzie osobie z podejrzeniem urazu kręgosłupa, z deską ortopedyczną i bez deski,
- posługiwanie się podręcznym sprzętem ratowniczym (żerdź, boja SP, pas, koło oraz apteczka).
Predyspozycje do zawodu ratownika
Zanim rozpoczniemy pracę w tym zawodzie, warto sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na chlor czy inne środki odkażające wodę. Alergia ratownika może zdecydowanie utrudnić wykonywanie zawodu.
Równie ważnym czynnikiem jest opanowanie. Choć interwencje, w których trzeba ratować czyjeś życie na basenie, na szczęście zdarzają się rzadko, warto być odpornym na stres, by w trudnej sytuacji nie dać się ponieść emocjom.
Trzeba także lubić pracę z ludźmi. Ratownik na basenie musi być autorytetem, nie może pozwolić sobie "wejść na głowę" innym osobom, ale powinien umieć podejść do różnego rodzaju wybryków dyplomatycznie.
W zawodzie ratownika ważna jest także umiejętność stałego skupienia uwagi. Trzeba mieć oczy wokół głowy, a czasem nawet myśleć za ludzi korzystających z pływalni.
Zobacz też: Na czym polega praca brzegowej stacji ratunkowej?
Obowiązki ratownika
Poza stałym obserwowaniem osób korzystających z basenu, do obowiązków ratownika należą także:
- kontrola stanu urządzeń oraz sprzętu, które zapewniają bezpieczeństwo osób kąpiących się (np. linek oddzielających tory),
- oczyszczenie powierzchni i dna obszaru przeznaczonego do kąpieli z wszelkich przedmiotów mogących spowodować skaleczenie lub inny nieszczęśliwy wypadek,
- pomiar temperatury wody,
- sygnalizowanie za pomocą urządzeń alarmowych przekroczeń obowiązującego regulaminu,
- prowadzenie dziennika pracy.
Zobacz też: Ratownictwo medyczne – vademecum
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!