Ratownik na basenie – na czym polega jego praca?

Jak zostać ratownikiem na basenie? Jakie kursy należy zdać, by zostać ratownikiem? Jakie predyspozycje powinna posiadać osoba, która chce zostać ratownikiem wodnym? Jakie są obowiązki ratownika na basenie? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?
/ 10.05.2013 12:32

Jak zostać ratownikiem?

Praca ratownika basenowego może wydawać się nużąca. Przez większość czasu głównym jego zadaniem jest wpatrywanie się w wodę i przywoływanie do porządku niesfornych pływaków. Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca wymagająca ogromnej odpowiedzialności.

Aby zostać ratownikiem, trzeba mieć ukończone 18 lat i umieć (oraz lubić) pływać. Należy pozytywnie zdać egzamin, który sprawdza umiejętności pływackie (tj. przepłynąć dystans 50 m kraulem ratunkowym w czasie poniżej 50 sekund, przepłynąć dystans 400 m stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut, przepłynąć 25 m pod wodą bez wynurzania się na powierzchnię i wydobyć spod wody 3 obiekty umieszczone w odległości 5 m od siebie – jeden z nich musi znajdować się w najgłębszym miejscu pływalni).

Ponadto wymagane jest zdanie kursu WOPR, który obejmuje między innymi:

  • sposoby holowania osoby ratowanej,
  • sposoby wyciągania z wody,
  • akcje udzielania pomocy w wodzie osobie z podejrzeniem urazu kręgosłupa, z deską ortopedyczną i bez deski,
  • posługiwanie się podręcznym sprzętem ratowniczym (żerdź, boja SP, pas, koło oraz apteczka).

Predyspozycje do zawodu ratownika

Zanim rozpoczniemy pracę w tym zawodzie, warto sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na chlor czy inne środki odkażające wodę. Alergia ratownika może zdecydowanie utrudnić wykonywanie zawodu.

Równie ważnym czynnikiem jest opanowanie. Choć interwencje, w których trzeba ratować czyjeś życie na basenie, na szczęście zdarzają się rzadko, warto być odpornym na stres, by w trudnej sytuacji nie dać się ponieść emocjom.

Trzeba także lubić pracę z ludźmi. Ratownik na basenie musi być autorytetem, nie może pozwolić sobie "wejść na głowę" innym osobom, ale powinien umieć podejść do różnego rodzaju wybryków dyplomatycznie.

W zawodzie ratownika ważna jest także umiejętność stałego skupienia uwagi. Trzeba mieć oczy wokół głowy, a czasem nawet myśleć za ludzi korzystających z pływalni.

Zobacz też: Na czym polega praca brzegowej stacji ratunkowej?

Obowiązki ratownika

Poza stałym obserwowaniem osób korzystających z basenu, do obowiązków ratownika należą także:

  • kontrola stanu urządzeń oraz sprzętu, które zapewniają bezpieczeństwo osób kąpiących się (np. linek oddzielających tory),
  • oczyszczenie powierzchni i dna obszaru przeznaczonego do kąpieli z wszelkich przedmiotów mogących spowodować skaleczenie lub inny nieszczęśliwy wypadek,
  • pomiar temperatury wody,
  • sygnalizowanie za pomocą urządzeń alarmowych przekroczeń obowiązującego regulaminu,
  • prowadzenie dziennika pracy.

Zobacz też: Ratownictwo medyczne – vademecum

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!