Resuscytacja niemowlęcia i małego dziecka

Resuscytację u małych dzieci i niemowląt przeprowadza się inaczej niż u dorosłych
Resuscytacja niemowlęcia i małego dziecka różni się od resuscytacji osób dorosłych. Należy ją wykonać niezwłocznie, nie czekając na przyjazd służb ratunkowych. To bardzo ważne, ponieważ brak tlenu może prowadzić do wielu uszkodzeń narządów wrażliwych na niedotlenienie, takich jak nerki czy mózg.
/ 24.10.2010 08:55
Resuscytację u małych dzieci i niemowląt przeprowadza się inaczej niż u dorosłych
  • Przede wszystkim należy udrożnić drogi oddechowe – u niemowlęcia przez uniesienie brody, u dzieci powyżej 1. roku życia poprzez lekkie odchylenie głowy i uniesienie brody.
  • Jeśli dziecko nie oddycha, resuscytację rozpoczynamy od 5 oddechów ratowniczych. Sztuczne oddychanie wykonujemy metodą usta-usta. U niemowląt ustami szczelnie obejmujemy usta i nos (usta-usta, nos), natomiast u dzieci starszych tylko usta, zatykając nosek dziecka przy wykonywaniu oddechu.

Zobacz też: Jak zastosować pozycję boczną ustaloną?

  • Częstość oddechów: u noworodków 40 na minutę, u niemowląt 20-30 na minutę, u starszych dzieci – 15-30 na minutę. 
  • Przy każdym wdechu klatka piersiowa dziecka powinna się unieść. Jeżeli tak się nie stanie, należy podejrzewać aspirację ciała obcego do dróg oddechowych.
  • Miejsce oceny tętna: u niemowląt – tętnica ramieniowa i tętnica udowa, u dzieci starszych – tętnica szyjna lub udowa.
  • Masaż serca u niemowlęcia. Punkt ucisku wyznaczamy odmierzając odcinek na szerokość palca poniżej linii łączącej brodawki sutkowe. Uciskamy dwoma palcami na około 1,5-2,5 cm głębokości, około 100 razy na minutę (noworodki – 120 razy na minutę).
  • Masaż serca u starszych dzieci. Punkt ucisku wyznaczamy odmierzając odcinek na szerokość jednego, dwóch palców powyżej wyrostka mieczykowatego. Uciskamy jedną ręką na głębokość 2,5-4 cm, 100 razy na minutę.

Zobacz też: Co robić przy zadławieniu lub zachłyśnięciu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA