Zatrucie czadem – jak go uniknąć?

Zatrucie czadem/fot. Fotolia fot. Fotolia
Zatrucie tlenkiem węgla, czyli czadem, jest bardzo niebezpieczne, gdyż gaz ten jest bezwonny i bezbarwny. Najlepiej zrobić wszystko, aby nie dopuścić do samego zatrucia. Jak można się przestrzec przed zatruciem czadem? Przede wszystkim pomocne są czujniki czadu i odpowiednia wentylacja pomieszczeń.
/ 03.01.2012 10:05
Zatrucie czadem/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak rozpoznać zatrucie czadem?

Zatrucie czadem, czyli tlenkiem węgla, w początkowej fazie objawia się dusznością, pogorszeniem ostrości widzenia, bólem głowy czy kołataniem serca. Po dłuższym wdychaniu tlenku węgla pojawiają się wymioty, zaburzenie orientacji, świadomości i oddychania, przyspieszone bicie serca, drgawki, a nawet śpiączka.

Zbyt długie wdychanie czadu może doprowadzić do śmierci.

Odpowiednia wentylacja

Do najczęstszych przyczyn zatrucia czadem należy nieodpowiednia wentylacja. Nowe, szczelne okna chronią przed chłodem, lecz przy ich wymianie zapomina się o innym systemie wentylacji w pomieszczeniu.

Najczęściej do zatrucia czadem dochodzi w łazienkach z piecykiem gazowym.

Brak odpowiedniego ciągu w kominie lub zjawisko ciągu wstecznego (gdy dym zamiast wydostawać się na zewnątrz, wraca do pomieszczenia) może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie przewodów kominowych – spalinowych, wentylacyjnych oraz dymowych – co najmniej raz w roku.

Zobacz też: Zaczadzenie, czyli zatrucie śmiercionośnym czadem

Jak się ustrzec przed zaczadzeniem?

  1. Działać – nie lekceważyć pierwszych objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia pracy serca i oddychania. Jeżeli dojdzie do któregokolwiek z powyższych objawów, w pierwszej kolejności należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i skonsultować się z lekarzem.
  2. Kontrolować – przeprowadzać odpowiednie kontrole techniczne. Czyszczenie przewodów kominkowych, sprawdzanie ich szczelności oraz odpowiedniego ciągu.
  3. Odpowiednio użytkować – wszelkie piece powinny być użytkowane zgodnie z instrukcją producenta.
  4. Dbać o wentylację – przy wymianie okien należy sprawdzić wentylację w pomieszczeniach i upewnić się, czy wciąż jest odpowiednia.
  5. Sprawdzać ciąg powietrza – najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić ciąg powietrza, jest przyłożenie kartki papieru do kratki wentylacyjnej. Prawidłowy ciąg powietrza powinien sprawić, że karta przywrze do kratki.
  6. Wietrzyć – w pomieszczeniach, gdzie odbywa się spalanie (kuchnia, łazienka z piecykiem gazowym). Można nawet trochę rozszczelnić okna.

Zagrożenie zatrucia czadem to nie tylko piece do ogrzewania pomieszczeń czy wody w łazience. Jeśli posiadamy samochód, pamiętajmy, że nie należy pracować przy pracującym silniku – szczególnie, gdy auto stoi w garażu. Silnik powinien być wyłączony nawet, gdy drzwi do garażu są otwarte. Należy również sprzątać palenisko w kominku.

Cenne życie

Życie mamy tylko jedno i warto o nie dbać. Dobrym rozwiązaniem mogą być czujniki dymu i gazu. Pamiętajmy tylko, aby zostały one zamontowane prawidłowo, by móc spełnić swoją rolę.

W przypadku, gdy znajdziemy nieprzytomną osobę w kuchni, garażu czy łazience, przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Zamiast tego warto zacząć ratować życie.

Zobacz też: Zatrucia i trucizny - vademecum

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA